Bir füzyon korosu MAGMA

Şef Masis Aram Gözbek tarafından kurulan Magma korosu ve onlara eşlik eden Boğaziçi Jazz korosunu 2 Mayıs akşamı Jeanne d’Arc salonunda ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. 2017 sezonunun açılış konserini okulumuzda veren grubun etkileyici bir konserler zinciri var.

MAGMA ile Masis Aram Gözbek, bir koroda  şarkı söylemek ve akapellada  ilerlemek isteyen herkese yer vererek benzeri olmayan bir koro oluşturmuştur. Her yaştan seksenden fazla sayıdaki  kadın ve erkek bir araya gelerek, seslerin yumuşaklığı ve vokalin gücü olan  iki dünya arasında  birlikteliği yakalamış ve bunun geliştirilmesiyle adına uygun dinamik bir grup ortaya çıkmıştır.

Grup gücünü sayısından almaktadır, her şey şeflerinin yaptığı hareket ve jestlere bağlıdır, sopranoların yumuşak sesleri, altoların devralışları, basların güçlü sesleri ve tenörlerin onlara eşlik edişlerinin her birinde bir anlam vardır. Küçük küçük kum taneleri gibi müzik parçaların birleşmesiyle  o tek ses yaratılmaktadır.

Bu grup, ülkenin müzik mirasını ve geleneklerini ön plana çıkarmakta ve bu da seyircilerin büyük bir duygu ortaklığıyla onlara katılımını sağlamaktadır. Bu sesler, Jeanne d’arc Salonu’nun yıldızlı kubbesinin altında sanki birbirine karışmış, seyircinin  çılgınca alkışları bu yetenekli koroyu ödüllendirmek istercesine çınlamıştır.