Büyüklerimiz Fransız Okulunun Küçükleri ile Karşılaşıyor

9D sınıfı öğrencileri ve Türkçe öğretmenleri, Pierre Loti Lisesi ( ilkokul bölümü) Müdürüne “Büyükler Küçüklere Anlatıyor “adlı eğitsel bir proje teklif etmeye karar verdiler.

Öğrencilerimiz, dil becererilerini ve aynı zamanda küçüklerle iletişime geçebilme yeteneklerini  kullanarak onlara olağanüstü bir an yaşatmak istediler

Proje ilk etapta Karagöz karakteri üzerine bir senaryo yazmaktan oluşuyordu. Öğrenciler, hazır  bir hikayeyi anlatmak yerine, küçükler için bir anlam ifade edebilecek hayatın kuralları ile ilgili bir hikaye yazmak istediler.

Bu amaçla diş sağlığı ve diş fırçalamanın önemi üzerine bir metin oluşturmayı seçtiler. Metinde, Karagöz düzenli olarak dişlerini  fırçalamayı bilmiyor ve arkadaşı Hacivattan dişlerini   çürüklerden nasıl koruyacağını öğreniyor !

Öğrencilerimiz birbirlerini daha yakından tanımak adına önce kendilerini tanıttılar ve onlara Fransızca sorular sordular,  böylelikle aradaki buzları erittiler. Onlara daha sonra Gölge tiyatrosu ile neler yapacaklarını açıkladılar. Sonra kendi hikayelerini nefesi kesilmiş seyircilerine anlattılar, ardından  Fransızca olarak izlenimleri ile ilgili bilgi alışverişi yaparken küçüklerin sorularını da cevapladılar. Amaç, onların da gölge oyununu denemesini ve karaterleri canlandırmasını sağlamaktı.

Özetle, büyüklerin deneyimlerini paylaştıkları, güzel bir proje çerçevesinde gerçek bir karşılaşma ve tanışma oldu. Pierre Loti Lisesi Müdürüne  ve  İlkoul Müdürü M.Platiau’ya bizi ağırlamayı kabul ettikleri için teşekkür ediyoruz. Bu etkinlikte,  sıcak bir ortam ve herkesin öğrenme açısından  güçlü bir deneyim kazanması aklımızda kaldı.