Ekokent Eskişehir projemiz Avusturya’da

Saint Michel Lisesi Çevre/Sürdürülebilir Yaşam Kulübü öğrencileri,öğretmenleri eşliğinde, Notre Dame De Sion Çevre/Sürdürülebilir Yaşam Kulübü ile gerçekleştirdikleri Ekokent ; Eskişehir  projesini CARETAKERS Of the Environment International konferansında başarılı bir şekilde sunmuşlardır. Her yıl heyecanla katıldığımız bu konferansta öğrenciler sadece proje sunmakla kalmıyor, bir çok sunum ve workshopa katılarak birikimlerine yeni bilgiler katmaktadırlar.

Ayrıca bu yıl öğretmenler için gerçekleştirilen konferanslar, Küresel iklim değişimi,neden ve sonuçları ve doğanın korunması konusunda yeni bakış açıları edinmemizi sağlamıştır.

Konferansın bu yılki konusu “Let’s experıence  NATURE ! olarak belirlenmiş ve Judenburg Styria Avusturya’da gerçekleştirildi. Caretakers Uluslararası Çevre konferansı her yıl farklı üye ülkelerde, bir çok ülkeden öğrenci ve öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Bir çok proje sunumu yapılmakta ve proje afişi sergilenmekte dolayısıyla aynı anda bir çok konuyu birarada görebilmektedirler. Ayrıca öğrencilerin bir arada geridönüşüm kıyafetleri ile gerçekleştirdikleri catwalk yaratıcılıklarını ortaya koymayı sağlamaktadır. Food market gecesinde ise ülkelere ait yiyeceği tanıma ve tatma fırsatı bularak kültürel etkileşim gerçekleşmektedir.

Bir çok ülkeden gelen öğrenci ve öğretmenler, doğada biyologlarla uzun yürüyüşler yaparak,doğanın o muhteşem işleyişini hayranlıkla izlemişlerdir. Akarsuların, dağların, ormanların uyumunu ve barındırdıkları sayısız canlıyı gözlemleyerek Ekosistemin işleyişini kavrama fırsatı bulmuşlardır.

Daha sonra öğrenciler, bitki ve su numunelerini Judenburg lisesindeki öğretmenler eşliğinde laboratuvarda incelemiş temiz ve kirli suyun gösterdiği değişimleri, hava kirliliğinin bitkilerde meydana getirdiği bozulmaları da görmüşlerdir. Bu durum onlarda doğayı koruma inancını pekiştirmiştir.

Öğrencilerimiz hazırladıkları “Examine the ecocity: Eskişehir” projesini iki ayrı oturumda  farklı gruplara sunmuşlardır. Sunum ilgi ile izlenmiş ve Eskişehir’le ilgili bir çok soru sorulmuştur.

Her yıl değişik proje ve farklı öğrencilerle katıldığımız, Uluslararası Çevre Konferansı olan Caretakers’ta; öğrencilerimiz bir çok ülkelerden gelen kendileri gibi Çevre liderliği yapan arkadaşlarıyla yeni fikirler geliştirmekte, dostluklar oluşturmakta ve bir hafta boyunca doğa, temiz çevre, temiz enerji,temiz besin, iklim değişimi ile ilgili beyin fırtınası gerçekleştirmektedirler.

Doğayı takip edelim o bize herşeyi anlatır…