Fatih – Harbiye

9.sınıflarda okuttuğumuz Fatih-Harbiye romanının baş kahramanı Neriman’ın yaşadığı ‘geleneksel yaşam tarzı’ ile ‘modern yaşam tarzı’ ikilemini mekanlar üzerinden gözlemlemek amacıyla Beyoğlu ve Beyazıt semtlerine bir gezi düzenledik.

Profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdiğimiz gezimizin Beyoğlu ayağında  ilk durağımız modern Türkiye’nin ilk mimari eseri olan Taksim Anıtı oldu. Bir yüzünde Kurtuluş Savaşı, diğer yüzünde ise Cumhuriyet Türkiyesi temsil edilen bu anıtın tarihçesini dinledikten sonra romanda adı geçen bazı mekanlarla dönemin popüler kültür ve eğlence mekanları ziyaret edildi. Maksim Gazinosu, LeBon Pastanesi, Beyoğlu Spor Kulübü, zengin tüccarların konakları, Çiçek Pasajı, Hazzapulo ve Elhamra Pasajları ve Galatasaray Lisesi’ni kapsayan turun ardından gezinin Beyoğlu bölümü, romanda asıl çatışma unsuru olan balonun yapılacağı Pera Palas Oteli ziyareti ile sona erdi.

Gezinin ikinci ayağında ise ‘Modern’ ve ‘Batılı’ hayat tarzının tam karşısında yer alan; ahşap yapıları, camileri, dar sokakları, mütevazı yapısıyla ön plana çıkan Beyazıt semti gezildi. Gezimiz,  roman kahramanlarının okuduğu Darülelhan Sokağı ve İstanbul Üniversitesi turu ile son buldu. Yağmurlu ve soğuk havaya rağmen keyifle gerçekleştirdiğimiz gezimizden bize kalan ise yaşadığımız kenti daha yakından tanımak ve romanın geçtiği mekanlarla roman kahramanlarının ruhlarında yaşadıkları çatışmalar arasındaki paralelliği gözlemlemek oldu.