Hotaru Doğal Tarım Bahçesinde Keşifler

Saint Michel Lisesi Çevre/Sürdürülebilir Yaşam Kulübü ile  Notre Dame de Sion Çevre/ Sürdürülebilir Yaşam Kulübü öğrencileri öğretmenleri eşliğinde İstanbul Beykoz’da yer alan Hotaru (ateşböceği) Bahçesinde tarım çalışmaları gerçekleştirmişlerdir.

Öncelikle bahçenin kurucularından Satoru Nakano Japonya’da uygulanan son yıllarda büyük kabul gören doğal tarımı ve uygulama metotlarını anlattı. İnteraktif olarak açık alanda gerçekleşen bu derste, toprağın canlı olduğunu,bir gücü olduğunu hiç bir gübre kullanılmadan sadece iyi tohum kullanarak çok sağlıklı, besleyici ürünler elde edildiğini öğrenmiş olduk.Daha sonra hep birlikte uygulama alanı olan Hotaru bahçesini içindeki tanıdığımız ve yeni keşfettiğimiz ürünleri tanıya tanıya dolaştık.

Öğrencilerimiz tohumluk bırakılan ürünleri toplarken bir yandan da toplanmış ürünlerin sırıklarını sökerek hangi ürünleri nasıl geliştiğini,tohumluk ürünlerin uzun süre toprakta bekletildiğini yerinde deneyimlemişlerdir. Ayrıca doğal tarım yapan insanların aynı zamanda doğal yaşamı benimsemiş,tüm canlıların varlığını kabul eden onlara saygı gösteren ve paylaşımı ön plana alan insanlar olduklarını görmüşlerdir. Bizler için eğitici,öğretici ve keşif dolu bir gündü.