İyilik Peşinde Koş!

“Koşmak iyidir ama iyilik peşinde koşmak daha iyidir.”

12 Kasım 2017 Pazar günü, Saint Michel Fransız Lisesi Sivil Savunma Kulübü olarak İstanbul Halk Koşusu’na katıldık. Koşuya Adım Adım’ın destek verdiği 46 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) katıldı. “İyilik Peşinde Koş” (Charity Run) platformu sayesinde  STK’ler projeleri için koşmak isteyen  gönüllüleri belirlediler. Bizler de bu platformda Arama Kurtarma Derneği (AKUT) için koştuk.

Ekim ayının başında okuldan bir öğrenci arkadaşımızın  12 Kasım 2017 Pazar günü 39. İstanbul Maratonu’nun gerçekleşeceğini haber vermesi üzerine, kulüp üyeleri ile fikir alışverişinde bulunduk. Daha önce böyle bir deneyim yaşamadığımızdan, maratona katılmak istediğimize karar verdik. Maratona ne için katılacağımızı düşünürken, bir AKUT gönüllüsü olan Zeynep ile tanışma şansımız oldu. Kendisini okulumuza davet ettik. Bizlere “Adım Adım – İyilik Peşinde Koş” kampanyası hakkında bilgi verdi. Koşuya 46 STK’nin katılacağını ve kendilerinin de “AKUT – Bir Adım Bir Hayat” projesini desteklemek için koşacaklarını söyledi. Büyük bir heyecan ile bu projeye destek olmak istediğimizi söyledik. Hemen, bir bağış kampanyası başlattık. Böylece, arkadaş çevremiz de bizler aracılığı ile bu proje için bağış yapabilecekti. Bu bağış projesi sayesinde bizler de canlıların hayatlarını kurtarmak için dolaylı bir destek sağlayabilecektik. Sivil Savunma Kulübü’nün en önemli amacı da oluşan doğal afet ya da savaş, yangın benzeri olaylarda sivil can kayıplarını en aza indirmedir. Bizler direkt olmasa da dolaylı olarak buna destek verebilecektik.

Koşu, okulumuzun 9 günlük tatilinin ilk pazar gününe denk geldi. Koşudan bir gün önce son hazırlıklarımızı tamamladık. Her birimiz koşu günü “Bir Adım Bir Hayat” kampanyasına desteğimizi göstermek için AKUT tişörtü giydik. Pazar sabahı saat 07:30 da Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önünde bir araya geldik. Bizleri maraton başlangıç noktasına taşıyacak olan İETT otobüslerine bindik. Hava biraz serindi. Binlerce kişi ile birlikte bu duyguyu paylaşacak olmanın sevincini yaşıyorduk. Sonunda koşu başladı. 6 km sürecek olan “Halk Koşusu” Dolmabahçe Sarayı’nda bitmiş olacaktı. Bu yolu bazen yürüyerek bazen koşarak gittik.

Koşmak iyidir ama iyilik peşinde koşmak çok daha iyidir. Gelecek sene 40. “İstanbul Maratonu”nda iyilik peşinde tekrar koşmak dileğiyle …