POST – Empresyonizm Sergisi

2 Ekim Salı günü 10. sınıf resim dersi öğrencileri ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda 13 Eylül’de açılan “Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm” sergisini ziyaret ettik. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Arkas Holding arasında yapılan işbirlik ile sergi gerçekleştirilmiştir.

“Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm” sergisindeki eserlere Türk resmi koleksiyonu yaparak başlamış olan Lucien Arkas, devam eden araştırmalarda Türk ressamlarımızın kimleri örnek aldığını ve hocalarının bulunması ile koleksiyon genişlemiştir.

Sergi turumuz, MSGSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Duygu Şahin’in ziyaretimizin başında koleksiyon ile ilgili bilgi vermesi ile başlayıp, öğrencilerin Sergiyi gezdikten sonra görüşlerini paylaşmaları ile devam etti. Sergide yer alan Post-Empresyonist sanatçıların eserlerini görme imkânı bulan öğrenciler, yaklaşık bir saat kadar süren sergi ziyaretimizde, yapıtları ilgi ile izlerken bir yandan da fotoğraf çektiler. Öğrenciler aynı zamanda izlenimlerini birbirleri ile paylaşırken, duygu ve düşüncelerini farklı yöntemlerle tuvale aktaran ve birbirleri ile etkileşim içerisinde bulunan sanatçıların değişik tarzlardaki çalışmalarını daha yakından inceleme fırsatı buldular.

102 eserin yer aldığı bu sergide öğrencilerimiz, Charles Angrand, Louis Anquetin, Georges Braque, André Derain, Kees van Dongen, André Lhote, Maxime Maufra, Leo Putz, Pierre-Auguste Renoir, Théo van Rysselberghe, Paul Sérusier, Henri Le Sidaner, Suzanne Valadon, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Édouard Vuillard gibi sanatçıların eserlerini görme olanağını buldular.