Sergi “ Ben bir başdansçıyım”

Gençler  onları dahil ederek sanatı keşfetmelerine izin verdiğinizde  sanatı sahipleniyor  ve sanatın anlamını kavrıyorlar.

İşte tam da bu nedenle  iki senedir Saint-Michel Lisesinde farklı seviyelerdeki öğrencilerimizle çeşitli sanat rezidansları gerçekleştiriyoruz.Gençleri, farklı kültür formlarıyla iletişime geçirmek istiyoruz ve bu etkinlikleri dışarıya, başkalarına açılmalarını sağlamak için gerçekleştiriyoruz.

Bekir Aysan’ın “ Ben Bir Başdansçıyım” sergisi güzel bir örnek ve aynı zamanda nisan ayında bir hafta boyunca sanatçı ile çalışan Saint-Michel Lisesi öğrencilerinin seçilen fotoğrafları “kafalar başka yerde” gizli bir yüzden anlam çıkarmak değişik bir konsept çalışmasıdır.

Bir fotoğrafı genelde yüzlerdeki izler anlamlandırır. Lisenin günlük hayatı ile ilişkili olarak,  farklı durumları çağrıştıran  bir hareketi göstermek adına öğrenciler  yüzlerini gizlemişlerdir.

Bekir Aysan Türk kökenli bir Fransız vatandaşı,kalbi tüm dünyaya ait  bu da cömertliğinden geliyor. Bu Saint-Michel Lisesini içeride ve dışarıda tam olarak tanımlıyor.  Öğrencilerimizin başkalarını daha dikkate alması  ve ayrımcılığa  karşı mücadele etmesi  için çalışıyoruz.

Müdür Bey, kişisel olarak Bekir Aysan’a teşekkür etti çünkü sanatçı gençlerimize bedenlerinden  çekinmeden bedenlerini  kullanırken  korkularını nasıl aşacağını  gösterdi.Bir yetişkinin, bir gencin ya da bir çocuğun  görüntüsü ile barışık olması hayatta en önemli şeylerden biridir.

Fotoğrafçı,konuşmasında 11. sınıf öğrencileriyle ortaklaşa yaptıkları işten bahsetti.Aralarından 24 öğrenci yaptıkları işler dolayısı ile ödüllendirildi.Konuşmasına kendi sergisinin nasıl doğduğundan ve güzeliğin nasıl değişken olduğundan bahsederek devam etti. “Ben bir Başdansçıyım” inanılmaz güzel bir sergi ve 16 Haziran tarihinine kadar gezilebilir.