SMUN 17 : Birleşmiş Milletler Saint-Michel’de !

Fransızca MUN Kulübü öğrencileri bir ilke imza atarak, 100’den fazla öğrencinin katılımıyla okul içi bir konferans düzenledi.

Saint-Michel Lisesi Müdürü Jean-Michel Ducrot açılış töreninde şu konuşmayı yaptı:

“Sayın Genel Sekreter, Sayın Genel Kurul Başkanı, Çok Değerli Delegeler, Saygıdeğer Danışmanlar,

Bugün, 6 Mayıs günü, Saint-Michel Lisesi’nin Birinici Birleşmiş Milletler Modeli Konferansı SMUN’17 başlarken, siz, öğrencilerin, ne denli önemli görevler üstlenmeyi arzuladığınızı fark ediyoruz. Hepiniz, Fransızca konuşan gençler olarak, dünyamızın yaşadığı birçok soruna çözüm bulmak için burada bulunuyorsunuz. Bugün, bir Cumartesi günü, burada bulunmanızın nedeni de, acı çeken dünyamızda geleceğinizi önemsemenizdir.

Berk Yüksel ve Zülal Ayyüce okul içi bir konferans düzenleme isteklerini benimle paylaştıklarında bu etkinliği; değişik bir ortamda Fransızca konuşmanız, farklı bir projede yer almanız ve siyasetçilerin düşünemedikleri çözümleri sizlerin düşünmesi için muazzam bir fırsat olarak değerlendirdim.

Uzun yıllar Birleşmiş Milletler Modeli konferanslarında görev almış ve 6 yıl boyunca Saint-Joseph Lisesi’nde konferans organizasyonunu yönetmiş biri olarak, emin ki bu günün sonunda inanılmaz bir deneyim yaşamış hissiyle evlerinize döneceksiniz.

Benim için, en karanlık geceleri aydınlatan anlamlı birer ışıksınız.

Bizler, şanslıyız !

Bizler, birçok insanın sahip olmadığı etki gücüne sahibiz !

Bizler, ne tehdit ediliyoruz ne de özgürlüğümüzden yoksunuz !

Bizler, sevdiğimiz bir eve, bir aileye, arkadaşlara sahibiz !

Kader denilen şey bizlerin şu veya bu yuvada doğmamızı, bu şehirde ve bu ülkde yaşamamızı istedi ! Ancak modern dünyanın biz insanların yarattığı dengesizliklere çare olamadığını fark ediyoruz.

Sizler, coşan düşüncelersiniz, devamlı fokurdayan fikirlersiniz !