Ve böylece senenin MUN parkuru tamamlanır …

İngilizce MUN kulübünden üç öğrenci 25 – 28 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’un tarihi semti Galata’da bulunan Alman Lisesi’ndeki ALMUN konferansına katıldılar.

THIMUN formatında olan ALMUN konferansının ilk gününde delegeler “lobbying” diye adlandırılan tartışmaların ardından önergelerini hazırladılar. Geri kalan üç gün boyunca bu önergelerin üstüne tartışıp düzenlemeler yapıldı ve ardından en iyi önerge/önergelerin seçilmesi için oylamalar yapıldı.

Saint Michel Lisesi öğrencileri ALMUN’da üç farklı genel kongre komitelerinde yerlerini aldı: DISEC (Silahsızlanma Komitesi), SOCHUM (Sosyal ve İnsanlık Komitesi) ve SOCHUM (Özel Politikalar ve Sömürgesizleştirme Komitesi). DISEC Azerbeycan’ın işgal altındaki alanları ve Orta Doğu’daki savaşı tartışırken SOCHUM ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve sorunlu bölgelerdeki sağlık sıkıntıları üstüne tartıştı. Diğer yandan SPECPOL delegeleri uluslararası dayanışma ve barışı sağlamak için fikirlerini sundular.

MUN macerasının son ayağı olan bu konferans, diğer tüm MUN konferansları gibi öğrencileri başta dünya meseleleri üstüne düşünmelerini sağladı. Bunun yanısıra İngilizcelerini ilerletmelerini ve tabi ki topluluk önünde diplomatik kurallar çerçevesinde konuşabilmelerini sağladı.