Yeni Piyanomuzun İlk Konseri Cellopianoduo’dan

29 Kasım Çarşamba akşamı, Jeanne d’Arc salonumuza okulumuzun, mezunlarımızın ve Saint-Michel camiamızın katkılarıyla alınan yeni piyanomuzun açılışı, kendisi de bir Saint-Michel mezunu olan Emine Serdaroğlu’nun Dilbağ Tokay ile kurduğu CelloPianoDuo ikilisinin konseri ile yapıldı.

Geniş bir katılımın olduğu açılış konserinde, Jeanne d’Arc’ın büyülü akustiğiyle buluşan notalar müzikseverlere harika anlar yaşattı.

Renkli programları ve özgün yorumlarıyla geniş bir izleyici kitlesinin beğenisini kazanan, Dilbağ Tokay ve Emine Serdaroğlu, viyolonsel-piyano ikilisi “CelloPianoDuo” olarak çalışmalarına 1998 yılında başladı. İkili, İstanbul’un önde gelen salonlarında verdikleri konserlerle, izleyiciler ve müzik kritiklerinden olumlu övgüler almış, 42. İstanbul Müzik Festivali kapsamında konser vermiştir. Yurtdışında İsveç, Almanya, Avusturya, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Sırbistan, Belçika, KKTC, Hindistan ve Brezilya’da konserler vermiş ve festivallere katılmışlardır.

İtalya ve Almanya’da katıldıkları uluslararası müzik akademilerinde viyolonselist Frieder Berthold, Niels Ullner ve piyanist Carlo Levi Minzi, Ratko Delorko, Paul Trein ve Carl Ponten gibi sanatçılar ile çalışma olanağı bulmuşlardır. Klasik ikili repertuvarının yanısıra; modern yapıtlar, danslar, tangolar ve Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan geniş bir repertuvara sahip olan ikili, Almanya’da düzenlenen Oda Müziği Festivali açılış konserinde orkestra eşliğinde besteci P.Trein’in “Old English Landscapes: Surrey” adlı eserinin ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir. CelloPianoDuo, Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan “Turkish Music for Cello and Piano” isimli, dünya devi NAXOS’dan çıkmış CD’leri ile, 2016 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Kayıt Ödülü”ne layık görülmüştür.