“Yeşil Bir dünya için el ele”

Çevre bilincini geliştirmek amacıyla yirmi yıldır konferanslar, müzikli saydam gösterisi ve imza günü düzenleyerek büyük farkındalıklar yaratan Profesör Dr. Orhan Kural, okulumuzda öğrencilerimizle bu etkinliklerin tümünü gerçekleştirmiştir.

Öğrencilerle gerçekleştirdiği diyaloglar, kendi yaşam deneyimlerindeki örnekler ve slaytlar eşliğinde bütün canlıların bir arada yaşamasının önemini vurgulamıştır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmenin doğal besinlerle olan ilişkisini, yiyeceğini ve içeceğini paylaşmanın güzelliğini çocukluğundan örneklerle ve atasözlerimizle açıklamıştır. Hayvanları, bitkileri sevmenin ve korumanın insanlık görevi olduğunu ama aynı zamanda bizlere mutluluk verdiğini anlatmıştır.

“Dünya için bir şey yap” adlı kitabını öğrencilerimiz için imzalamıştır.

Çevre için bestelenmiş şarkıları sanatçıları anarak öğrencilerle birlikte seslendirmişlerdir.

Bu etkinlik, öğrencilerin büyük ilgisini çekmiştir. Öğrenciler, doğa ile barışık olmanın, suyu dikkatli kullanmanın, çevreyi temiz tutmanın, hayvanlara sevgiyle yaklaşmanın, empati yapmanın hep bir ağızdan sözünü vermişlerdir.

Öğrencilerimizin okuldaki çalışmaları  ve çevre hakkındaki farkındalıkları Prof.Dr. Orhan Kural’ın umutlarını pekiştirmiştir.