Baharda Bolu’da Permakültür Çalışmaları

Saint Michel ve Notre Dame de sion Çevre/Sürdürülebilir Yaşam Kulübü öğrencileri öğretmenleri eşliğinde her yıl olduğu gibi bu yıl da Bolu, Seben ilçesi Alpagut köyünde permakültür çalışmaları gerçekleştirmişlerdir.

Öğrenciler, sonbaharda hasat sonrası elde ettikleri tohumları, ilkbaharın başında okullarında saksılarda fide haline getirmişlerdir. Bu fideleri Alpagut köyünde, uygulama alanında toprağa kavuşturmuşlardır. Öğrenciler önce ekim alnını otlardan temizlemiş, toprağı havalandırmış, öğretmenlerinin rehberliğinde kadife çiçeği ile çerçeve yapılmış alana, kardeş bitki (domates, biber, soğan, sarımsak, fesleğen yan yana) yöntemine göre fide ekimini gerçekleştirmişlerdir.

Yine hasat döneminde, bu sebzeler toplanacak, tohumları bir sonraki döneme saklanacaktır. Doğanın bu muhteşem döngüsü hepimizi çok heyecanlandırmaktadır. Daha sonra hep bir arada açık alanda yemek yenmiş, gelincik ve papatyaların arasında kır gezisi yapılmış, çevredeki hayvanları beslenmiştir.

Bolu,Seben ilçesi yer şekilleri, ormanlık alanları, doğal gölleri, yaylaları ve tarım alanları öğrenciler için ayrıca bir coğrafi uygulama alanı oluşturmaktadır.

Bu çalışmalar ile öğrenciler, temiz toprak, su ve havanın sürdürülebilirliği için çaba harcamaktadırlar. Bu nedenle hiç bir kimyasal madde kullanmadan, toprağa atalık tohumların fidelerini dikip, damlama sistemi ile sulanmalarını sağlayarak, doğal tarımın inceliklerini öğrenmektedirler. Ayrıca Kır ve Şehir faaliyetlerinin birbirini tamamladığının farkına varmaktadırlar.