Nicolas Bouvier ile Jean Racine Saint-Michel Lisesi’nde Karşılaşırlarsa…

Günümüz yazarlarının kitaplarını okuduğumuzda, aklımıza sık sık şu soru takılır : Acaba hangi yazar(lar)dan etkilenmişlerdir ya da ilham almışlardır ? Hangi yazar(lar) onların kalbine dokunmuştur ya da yazarlık serüvenine rehberlik etmiştir ?

Nathalie Azoulai ile Ingrid Thobois ile yapılan edebi söyleşi tam da bu sorular üzerine düşünmemize fırsat verdi.

Judith Mayer möderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide iki Fransız yazar ilham kaynaklarını ve yazar olarak tecrübelerini öğrencilerimizle büyük bir samimiyetle paylaştılar.

Titus n’aimait pas Bérénice romanı 2015 Medicis Ödülü’ne layık görülen Nathalie Azoulai için, 17.yüzyılın ünlü Fransız trajedi yazarı Jean Racine önemli bir figürü temsil ediyor. Döneme ait kültürel, tarihsel ve edebi öğelerin de yer aldığı kitabında, Jean Racine’in çalkantılı hayatı anlatılıyor. Le roi d’Afghanistan ne nous a pas mariés romanı 2007 Premier Roman Ödülü’nü alan Ingrid Thobois için ise, gezgin yazar Nicolas Bouvier gezilerinde ve yazar kariyerinde ona eşlik eden gerçek bir ilham kaynağı.

Yazarlarla söyleşi ilerledikçe ve öğrencilerin katılımıyla, sohbet koyulaştı. Öğrenciler, yazarlık ve kitap yazma süreciyle ilgili çeşitli sorular sordular. Nathalie Azoulai ile Ingrid Thobois büyük bir sadelikte öğrencilerin sorularını yanıtladılar. Aynı zamanda yazarlığı, ona atfedilen kutsallığından da arındırdılar, sonuçta, « Racine büyük bir yazar olmadan önce bahçede oyalanmaktan keyif alan bir çocuk değil miydi ? »