Öğretmenler Günü 2018 !

Bu cuma günü, her yıl 24 Kasım’da geleneksel olarak kutlanan Öğretmenler Günü’nü biraz erken gerçekleştirdik. Saint-Michel Lisesinin öğretmenleri onuruna verilen öğle yemeği vesilesiyle, okul müdürü bu tarihin 1981’de rastgele seçilmediğini hatırlattı. Mustafa Kemal Atatürk, örnek olmak adına öğretmen veya okul müdürü rolüne bürünmekten çekinmemiştir. Bakanlar Kurulu, 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata’ya Ulus Okullar Başöğretmenliği ünvanını verdi. 24 Kasım Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.Bu tarih sembolik bir anlam kazanmıştır.

Atatürk’ün gözünde öğretmenlik mesleği kutsaldı. Toplumun bütün meslek gruplarında çalışacak gençler yetiştiren öğretmenlerin, işlerini tutkuyla yapmaları gerekmektedir. Atatürk’ün de dediği gibi ““Öğretmenlik mesleği, bir toplumun uygarlaşmasına, ulusal, ahlaki ve kültürel açıdan güçlü olmasına izin verir”. Öğretmenler; davranışları, görüşleri ve tutumlarıyla örnek oluştururlar. İnsan haklarına saygılı oldukları gibi çevreye de duyarlıdırlar. Ayrıca bu değerler, Lasalyen bir okulun bireyleri olarak, paylaştığımız ortak değerlerimizdir.

Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılında,1981’de 24 Kasım’ın “ Öğretmenler günü” olması kararlaştırılmıştır. Eğitim mesleğinde olan ve bu mesleği icra eden herkes için bu gün büyük anlam taşımaktadır.