23 Nisan kutlu olsun !

Günümüzde, dünyanın birçok yerinde meydana gelen şiddet, korku, baskı gibi insan hakları ihlalleri ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. Bu durum çocukları daha da çok etkilemektedir.

Çocuk hakları, yasal veya ahlaki olarak dünyadaki bütün çocukların doğuştan sahip oldukları haklardır.

Biz de bu konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı  ‘Çocuk Hakları’na dikkat çeken bir dizi etkinlikle kutladık.

18 Nisan Perşembe günü Prof.Dr. Serdar Önderoğlu ile gerçekleştirilen söyleşide öğrencilerimiz ‘Çocuk ve Hakları’ konusunda dünyada ve Türkiye’ deki uygulamalardan örneklerle bilgilendirildi, karşılıklı soru ve cevaplarla konu üzerindeki düşünceler paylaşıldı.

Hazırlık sınıflarıyla Medyatek’te Çocuk Hakları üzerine bir çalışma yapıldı ve öğrenciler seçtikleri kavramları bir araya getirerek kavram bulutu oluşturdular.

10 ve 11. sınıflarda  Edebiyat dersinde ‘Çocuk Gelinler’ ;  Dil ve Anlatım dersinde ‘ Çocuk İşçiler’ üzerine birer belgesel izlendi. Konuyla ilgili yazı çalışması yapıldı.

Hazırlık sınıflarında Atalay’ın ‘ Pulsuz Dilekçe’ adlı mektubu okundu; öğrenciler anne-baba-çocuk ilişkisinde sorun gördükleri bir konuyu seçerek birer metin oluşturdular.

Hazırlık sınıflarında ‘ 23 Nisan Voleybol Turnuvası’ düzenlendi ve törenden sonra kazanan takıma madalyaları verildi.

Çocuk Hakları ile ilgili Hazırlık sınıflarıyla bir video hazırlandı. Videoda öğrencilerimiz konuyla ilgili kendi görüşlerini de paylaştı.

Yarının yetişkinleri, anne babaları, öğretmenleri olacak çocuklarımızı sorumluluk bilinciyle, sevgiyle, anlayışla, vicdanla yetiştirmek en büyük görevimiz.

Sevgili öğrencimiz  Aras’ın tören konuşmasında belirttiği gibi;

‘ 23 Nisan’ı kutlamak demek, Ulusal Egemenlik yolunda atılan ilk adımı kutlamak demek.

23 Nisan’ı anmak demek, ‘Çocuk Hakları’ nın bilincine varmak, çocukları dil, din, ırk, mezhep ayrımı olmaksızın eşit kabul etmek, çocuklarımızı daha çok korumak ve kollamak demek. ‘

Daha aydınlık günlere, geleceğimizin umudu çocuklarımızla ele ele ulaşmak ümidiyle…