6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşunun 92. yılı nedeniyle okulumuzda kutlama programı düzenlenmiştir.

Program akışı şu şekilde gerçekleşmiştir: Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için yapılan saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tören başlamıştır. Açış konuşmasından sonra şiirlerle tarihsel dönem canlandırılmıştır. 9.sınıflardan Mehmet Özgen Şimşek,  Damla Hasanoğlu; 11. sınıflardan Yaren Kına, Arda Aral adlı öğrencilerin oluşturduğu şiir korosu, bu ilk bölümde o günün tarihsel ve sosyal durumunu İlhan Berk, Nazım Hikmet’in dizeleriyle dile getirmiştir.

İkinci bölümde, Tarih öğretmeni Özkan Çalgan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmıştır. Konuşmasında Türk halkının, zor bir süreçten geçerek kurtuluş bilinciyle bağımsızlığını kazandığını dile getiren Özkan Çalgan, gençlere seslenerek onların Atatürk’ün emanetine sahip çıkmaları ve onun çizdiği yolda ilerlemeleri gerektiğini vurgulamıştır. Tören aynı öğrencilerimizin İstanbul sevgisi temalı şiir örneklerini seslendirmeleriyle devam etmiştir. Yahya Kemal, Necip Fazıl Kısakürek’in dizelerinde hem İstanbul sevgisi hem de İstanbul’un güzelliklerine sahip çıkmak ve onu korumak dile getirilmiştir.

Programın son bölümünde okulumuz müzik grubu öğrencilerinden, Yasemin Özen, Denizcan Dizdar; Zeynep Gürses’e uduyla Burak Saraloğlu, gitarıyla Fırat Güler, eşlik etmiş ve   bu müzik grubu bir İstanbul şarkısını seslendirmiştir.

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu tören programı bitiş konuşmasının ardından sonlanmıştır.