Santral İstanbul ve Rahmi Koç Müzesi’ne Fotoğraf Gezileri düzenlenmiştir

Saint Michel Lisesi Fotoğraf Kulübü öğrencileri, kulüp eğitmeni Ayşegül Uğurlu ve Müdür Yardımcısı Abdürrahim Atasoy ile birlikte Santral İstanbul ve Rahmi Koç Müzesi’nde dış çekim gezisi gerçekleştirmişlerdir.

İlk gezi, İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren kültür-sanat merkezi Santral İstanbul’a yapılmıştır. Santral İstanbul, sunduğu geniş açık ve kapalı alanları sayesinde, öğrencilerin fotoğraf makinelerini tanımaları ve fotoğrafta ışık ayarlarını deneyerek öğrenmeleri için uygun bir mekandır. Geziye, önceden programlandığı üzere, müze rehberi eşliğinde Enerji Müzesi’nde başlanmıştır. Öğrenciler, müzenin kapalı mekanında ters ışık ve siluet çalışmaları gerçekleştirmişlerdir. Rehberin Türkiye’de elektriğin tarihi ve santralle ilgili verdiği ilginç bilgiler eşliğinde, farklı ışık şartlarında fotoğraf denemeleri yapılmıştır. Müzenin çeşitli noktalarında kurulu olan elektrik deneyleri, öğrencilerin fizik konusunda bilgilenmelerini sağlarken, bir yandan da sundukları ışıklı ve renkli görsellikle, öğrencilere güzel birer fotoğraf konusu oluşturmuşlardır.

Öğle yemeği sırasında, gün içinde çekilen fotoğrafların değerlendirmesi yapılmış ve yemekten sonra üniversitenin Haliç kıyısında açık hava denemeleri ve en son da grup fotografları çekilerek gezi keyifle tamamlanmıştır.

İkinci gezi için, Rahmi Koç Müzesi’ne gidilmiştir. Müzenin hem açık hem kapalı alanlarında beyaz dengesi ve ISO konularına ağırlık verilmiştir. Öğrenciler müzenin her iki binasında ve açık alanlarında çeşitli yapay ve doğal ışık şartlarında fotoğraflar çekmiş, takıldıkları konuları kulüp eğitmenine danışmışlardır. Müzenin kapalı alanlarında yansıma ve detaylar yakalanarak eğlenceli denemeler yapılmıştır. Gezi, karlı bir İstanbul gününde yenen bol fotoğraf sohbetli ve keyifli bir öğle yemeğiyle tamamlanmıştır.

Fotoğraf Kulübü’nde yürütülen çalışmalar kapsamında, 1. dönem başında fotoğraf sanatının temelleriyle tanışan öğrenciler, edindikleri teorik bilgileri, bu geziler sırasında uygulama fırsatı bulmuşlar, fotoğraf hobilerine kaliteli vakit ayırarak bakış açılarını geliştirmişlerdir.