100.YILINDA 19 MAYIS

19 Mayıs 2019 tarihi bağımsızlık düşüncesinin eyleme geçişinin yüzüncü yılı, Türkiye cumhuriyetinin var oluşunun başlangıcıdır. 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin elden ele tüm topluma yayılışıyla ve liderinden aldığı güç ve güvenle ulusunun kendi kaderini tayin eyleyeceği mücadelesinin başlangıç tarihidir. Bu tarih, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş değerlerle, dünyadaki yerini almasını sağlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, kurduğu modern ve genç Türkiye Cumhuriyeti devletini gençlere emanet ederken, gençlerin ileriye yönelik güçleriyle geleceğin peşinde olacaklarını biliyor ve buna güveniyordu. Gençler “atalarını” hiç yanıltmadı.

Saint Michel Lisesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılı kapsamında tüm hafta boyunca edebiyat müzik, resim, tarih, beden eğitimi vb. alanlarda çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Edebiyat derslerinde video gösteriminin ardından sözlü olarak gerçekleştirilen değerlendirmeler yapıldı. Müzik orkestramız hafta boyunca arkadaşlarına konserler verdi. Resim derslerinde, kara kalem çalışması yanında Atatürk ile ilgili çeşitli afişler hazırlandı. Tarih derslerinde tarihsel bilgilerin kısa ve etkileyici biçimde yer aldığı afişler oluşturuldu. Beden eğitimi dersinde hafta boyu çeşitli alanlarda yarışmalar düzenlendi.
19 Mayıs için düzenlenen törende 11 sınıf öğrencilerinden Sedef Kefal, gençlik adına konuşmayı yaptı. Elif Naz Özdemir ve Ömer Vanlıoğlu şiir ve anlatılardan oluşan metin kolajı ile o günden bugüne yaşananları aktardılar.

19 Mayıs ruhunu içinde taşıyan gençlerimiz, geleceğimizin güvencesidir. Onlar birer Mustafa Kemal olarak ülkelerinin gelişimi için çalışacaklar ve ülkemiz modern dünyanın içinde yer alacaktır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yılı hepimize kutlu olsun!