18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı

Törenimiz saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 12.sınıf öğrencilerimizden Sina ve Malike’nin şiir ve düzyazı metinlerinden oluşan karma sunumuyla devam etti.

BUGÜN ÇANAKKALE’Yİ ZİYARET EDENLER, BÜYÜK DEVLET ADAMI VE EŞSİZ ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN, ÇANAKKALE ZAFERİ VE HEMEN ARDINDAN GELEN KURTULUŞ SAVAŞI, DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİK OLANAKLARI İLE DONATILMIŞ GÜÇLÜ DÜNYA DEVLETLERİNE KARŞI BİR ULUSUN TEK BAŞINA VERDİĞİ VE SONUNDA ONURLU VE ERDEMLİ KİMLİĞİ İLE BAŞARIYI YAKALADIĞI ENDER BİR MÜCADELE OLARAK TARİHTEKİ YERİNİ ALMIŞTIR. TÜRK ULUSUNUN ELDE ETTİĞİ BU İNANILMAZ BAŞARI, DÜNYANIN DİĞER MAZLUM ULUSLARI İÇİN BİR ÖRNEK OLUŞTURMUŞTUR VE İ TARİHE VERDİĞİ ŞU EVRENSEL DERSİN TANIKLARI OLURLAR: “BU MEMLEKETİN TOPRAKLARI ÜSTÜNDE KANLARINI DÖKEN KAHRAMANLAR! BURADA BİR DOST VATANIN TOPRAĞINDASINIZ. HUZUR VE SÜKUN İÇİNDE UYUYUNUZ. SİZLER, MEHMETÇİKLERLE YAN YANA KOYUN KOYUNASINIZ. UZAK DİYARLARDAN EVLATLARINI HARBE GÖNDEREN ANALAR, GÖZYAŞLARINIZI DİNDİRİNİZ. EVLATLARINIZ, BİZİM BAĞRIMIZDADIRLAR. HUZUR İÇİNDEDİRLER VE HUZUR İÇİNDE RAHAT RAHAT UYUYACAKLARDIR. ONLAR, BU TOPRAKTA CANLARINI VERDİKTEN SONRA ARTIK BİZİM EVLATLARIMIZ OLMUŞLARDIR.”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenimiz Ahmet Başaran yaptı. ‘Çanakkale; Türk milletinin kahraman evlatlarının verdiği büyük mücadelenin adıdır. Yorgun düşmüş bir milletin varlığını ve bağımsızlığını devam ettirme zaferidir Çanakkale.

Gazi Mustafa Kemal ve onun yiğit askerlerinin göstermiş olduğu bu başarı, dünyada eşine az rastlanacak bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan bitmek tükenmek bilmeyen mermilerin sesi değil, itilaf askerini sırtına alarak kendi mevzisine kadar götürerek, dünyaya insanlık dersi veren yiğit ve yardımsever Mehmetçiklerdir.’ Konuşma sonrası şiirlerle törene devam edildi.Şiirleri 11.sınıf öğrencilerimizden Aras ve Nazlı okudu. Özüyle, sözüyle, cesaretiyle; bedenlerin tek vücut olduğu yerdir Çanakkale Başkomutanı,rütbelisi.,çavuşu,onbaşısı,eriyle; eşsiz bir ordunun mekanıdır Çanakkale Birlerin bin olup aktığı, o binlerin kahramanca mücadele ettiği yerdir Çanakkale. Uğrunda can verdikçe vatandı ancak/Ekip biçtiğim padişah mülkü toprak.

Değil mi ki sizler alamasanız bile/Bu topraklar almış sizi, sizleri basmış bağrına. Sizlere de vatan sayılır artık Çanakkale/Çanakkale’de toprağın. Üstü cennet altı mezar/kavga bitmiş mezarlardakaynaş olmuş yiten canlar.

Tören öğrencilerimizin seslendirdiği ‘Eledim’ türküsüyle son buldu.