19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Töreni

Yıl, 1919, 

Mayısın on dokuzu. 

Ufukta duran gemi gitgide yaklaşıyor 

Sanki harlı bir ateş 

Yakıyor ruhumuzu. 

Beklemek üzüntüsü her gönülden taşıyor. 

Üzülmemek elde mi? 

Hız yüklü, inanç yüklü, umut yüklü bu gemi! 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün olan 19 Mayıs 1919’un, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın yüz üçüncü yılı okulumuzun bahçesinde yapılan törenle kutlandı. 

Geçmiş, bireyi ve toplumu var eder. Nasıl ki fotoğraflar, yazılar bireye varlığını hatırlatırsa törenler de toplumun hafızasını ayakta tutar. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı da bize geçmişimizi hatırlatır: mücadeleyi, umudu, cesareti… 

Törende öğrenci konuşmasını 10/A sınıfından Can Ö. yaptı. Yazısında 19 Mayıs 1919’dan önce ülkedeki vahim duruma değinerek 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla yayılan mücadeleci ruhun, Samsun’da yanan bu bağımsızlık meşalesinin, bütün Anadolu’nun yüreğini aydınlattığını söyledi. Yazısını Atatürk’ün gençlere seslenişiyle bitirdi. 

Aziz Türk Gençleri! 

Bugün gençlik bayramını kutluyoruz, sevinçler içindeyiz. Sizin bayramınızı düşünmek bizim için bahtiyarlık duygularının kaynağıdır. Büyüklerimizin sizi neşeli ve sevinçli görmekten ne kadar derin zevk duyduklarını, bir gün sizin de daha genç arkadaşlarınızla görüşürken hatırlamanızı isterim. Sizler, bizim bütün ümitlerimizi taşıyorsunuz. Geleceğin yeni meselelerini siz halledeceksiniz. Vatana hizmet aşkı, ülkümüzün başındadır. İleri insan, ileri millet ve yüksek insan cemiyeti, bütün çalışmalarmızda hedef olarak gözünüzün önünde durmalıdır. Kudretli, vatansever bir nesil olarak Türk Milletini omuzlarınızda taşıyacaksınız.” 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!