29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 96. Yılı

Aktiviteler ve Haberler Haberler 2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim Yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 96. Yılı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 96. yılı, okulumuz Saint Michel Lisesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Törene,saygı duruşu ve “İstiklal Marşı” ile başlandı. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Matematik Öğretmeni Erdem Tatlıdilli yaptı: 

”29 Ekim 1923’te “Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun olan idare biçimi, cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan edilen cumhuriyet, Türk ulusuna bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilemez bir değerdir.” 

10 D sınıfından Melis Kardaş ve İpek Peya diğer konuşmaları yaptı: “ Mustafa Kemal’in vizyonu sayesinde, ülkemiz “Cumhuriyet”in ilanından kısa bir süre sonra bilim dünyasının çekim merkezi haline gelmiştir…Dünya çapında saygın bilim insanları Türkiye’ye akarken gelecek vaat eden 150’si kız 750 genç yurt dışına eğitime gönderildi. Mustafa Kemal “Sizleri birer kıvılcım olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz.” demişti… Öyle de oldu. Genç “Cumhuriyet’”in beyin takımını oluşturdular. Memleketin sıfırdan inşasının temelini attılar. Mustafa Kemal vizyonu ile Türkiye, üç yıl gibi inanılmaz bir süre içerisinde modern dünyanın lider ülkelerinden oldu. “ 

Ne mutlu yönetimde söz hakkı olan millete ve ne mutlu cumhuriyetle yönetilen bize. Ona sonsuza kadar sahip çıkacağız.” 

10 D sınıfından Duru Uzun da şiiri okuyarak törenimize katkıda bulundu: 

Bir bahar öğlesi gibi çimen de/Siz şimdi sokaktan gelen oymaklar/Yürüyün siz bütün il çocukları/Göğüslerde gurur, elde bayraklar/Yürüyün başlar dik, alın yukarı Bu sabah içimde bir tazelik var /Bu seher, bu camdan giren gündüz ben! Bu camdan bakınan, bu gülen yüz ben! 

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!