Baharı Haarlem’de Karşılamak

Bu sene 22.’si düzenlenen Haarlem MUN Konferansı için Saint Michel Lisesi İngilizce Birleşmiş Milletler Simülasyonu kulübünden birkaç öğrenci Hollanda’da 3 günlerini geçirdiler.

İngilizce Birleşmiş Milletler Simülasyonu (MUN) kulübünden bir grup öğrenci 5-7 Nisan tarihleri arasında Hollanda’nın Haarlem şehrinde Stedejilk Gymnasium Haarlem tarafından 22. kez düzenlenen HMUN konferansına katıldı. Geçen sene yine aynı konferans sebebiyle Haarlem şehrinde bulunan öğrenciler için bilinen bir şehirde olmak, tanıdık yüzler görmek keyif vericiydi. Aralıksız tartışmalar, yasa tasarıları ve oylamalarla geçen yoğun üç günün ardından İstanbul’a dönmek üzere yola çıkıldı. Öğrencilerin bilgi ve dil seviyelerine uygun bu organizasyondan herkes gülen yüzlerle ve değerli anılarla geri döndü.

9., 10. ve 11. sınıflardan toplamda 11 öğrencinin katıldığı HMUN konferansında öğrenciler farklı komitelerde yerlerini aldılar :

2 öğrenci Uzman komitesinde,

2 öğrenci Afrika Birliği Komisyonu ve Güvenlik konseyinde,

1 öğrenci bu sene yeni oluşturulan Kadınların Toplumdaki Konumu komisyonunda,

1 öğrenci Barış İnşası komisyonunda,

2 öğrenci İnsan Hakları komisyonunda,

1 öğrenci G20 zirvesinde,

2 öğrenci de Ekonomik ve Sosyal konseyde yerlerini aldılar.

Öğrenciler konferans öncesinde, kendilerine komite başkanları tarafından iletilen ve üstünde tartıştıkları konuları içeren kitapçıklarını okudular, araştırmalar yaptılar. Böylece HMUN konferansına güzel bir şekilde hazırlandılar. Birinci gün, yine geçen senede olduğu gibi, 16. yüzyılda inşa edilen görkemli Haarlem katedralinde (Grote Kerk) açılış töreni yapıldı. Bu törende başkanların yaptıkları konuşmaların yanı sıra Haarlem Belediye Başkanı konuşmasını yaparak katılımcılara seslendi. Üç gün boyunca süren tartışmaların dışında tüm komitelere ekonomist, gazeteci, yazar vb. misafir konuşmacılar katıldı. Bu kişiler öğrencilere sunumlar yaptılar ve merak ettikleri konularda öğrencilere yol gösterdiler.

Yoğun çalışma ve tartışmalarla geçen bu üç günlük konferansın dışında öğrenciler küçük bir şehir olan Haarlem’i de gezdiler. Geçen sene de Haarlem’de bulunan öğrenciler yenilere yol gösterdiler ve tüm grup beraberce keyifli bir etkinlik programını tamamladı. Katılımcıları kibarca ve güler yüzle karşılayan Haarlem ekibi Saint Michel Lisesi öğrencilerinin geçen sene de olduğu gibi sorunsuz bir konferans deneyimi yaşamasını sağladı. Her MUN etkinliklerinde olduğu gibi HMUN toplantısında öğrenciler İngilizcelerini pratik etme imkanı buldular, dünya meseleleri hakkında bilinçlendiler ve yabancı oldukları konularda da bilgi dağarcıklarını zenginleştirdiler.