Saint Michel'de Cumhuriyet Bayramı

Saint Michel Lisesi olarak Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıl dönümünü kutladık. Törende, Cumhuriyet’i bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından, Cumhuriyet’in önemini vurgulayan konuşmalar yapıldı, şiirler okundu ve müzik dinletisi yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarda Cumhuriyet’i ve Atatürk’ü anlamak üzerinde duruldu. … 29 Ekim, Atatürk’ün ifadesiyle “En büyük bayramdır!”Hepimize kutlu olsun.”

Falih Rıfkı Atay, Cumhuriyet öncesi ülkenin halini çok iyi bir benzetmeyle tanımlıyor: ​“Denize açılmak için limandan ayrılmış, fakat rotasını kaptanından başka kimsenin bilmediği bir gemi.”​ Kaptan olarak nitelendirdiği Atatürk, ülkeyi kurtardıktan sonra yolculuğun bitmediğini biliyordu. Kılıçla kazanılan zafer; siyasette, ekonomide, bilim ve kültür sahalarında elde edilecek zaferle taçlandırılmalıydı. Yoksa tekrar savaş öncesi duruma dönme tehlikesi söz konusu olabilirdi. Karar şuydu: Türkiye, bir Cumhuriyet olmalıdır.

Mustafa Kemal, Cumhuriyet’in ilan edilmesinin ardından şöyle demiştir: “​Bugüne değin kazandığımız başarı, bize ancak ilerleme ve uygarlık doğrultusunda bir yol açmıştır. Bize ve gelecek kuşaklara düşen görev, bu yol üzerinde durmaksızın ilerlemektir.” Durmaksızın ilerlemek; işte onun bir ulus inşa etmekteki başarısının ve bu ulusa büyük bir ufuk gösterebilme yetisinin sihirli anahtarı buydu.

Mustafa Kemal, bağımsızlığı ve Cumhuriyet’i elde etmek kadar, bunları korumak ve geliştirmenin de önemli olduğunu ve bu sürecin oldukça zorlu geçeceğini çok iyi biliyordu. Gençliğe seslenişte​, “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.”​ derken, bağımsızlığın ve Cumhuriyet’imizin dışarıdan ve içeriden ne tür büyük tehditlerle karşı karşıya olabileceğine ilişkin çok önemli bir öngörüde bulunuyordu.

Atamız tarafından Türk halkına verilmiş olan en büyük ve özel armağanlardan biri olan Cumhuriyet’i, Türk Gençliği olarak korumak, ona sahip çıkmak siz gençlerin öncelikli görevidir. Çünkü Cumhuriyet, güvenli ve huzur dolu bir ülkeyi,ulusal birliğin kıvançlı şemsiyesi altında toplayan bir kudrettir… O kudrete hep birlikte sahip çıkalım. Atamızın da dediği gibi,​ “Devrimin hedefini kavramış olanlar, onu korumayı her zaman başaracaklardır.”

Cumhuriyetimizin 95. yıldönümü… Bu bizim bayramımız! Cumhuriyeti sevenlerin, aydınlığa koşanların bayramı. Hepimize kutlu olsun.