CUMHURİYETİMİZ 93 YAŞINDA

Dünyanın her yerinden sıcak savaş haberlerinin geldiği, etnik çatışmalarda masum sivillerin katledildiği, göçe zorlandığı; her yıl binlerce kadının aile içi şiddete kurban gittiği, dini inancı ve cinsel tercihi yüzünden insanların yalnızlığa hatta ölüme mahkum edildiği bugünlerde tüm insanlığı kurtaracak tek çıkış yolu demokrasi olacaktır. İnsanlar, şiddete başvurmadıkları, korkutmadıkları, silah kullanmadıkları, diğerine dokunmadıkları, baskı kurmadıkları sürece istedikleri gibi yaşayabilirler. İstedikleri şeye inanabilir istedikleri fikirleri yayabilirler. En basit tanımıyla demokrasi, buna diyoruz! Cumhuriyet bayramını kutladığımız bugün, demokrasisiz bir cumhuriyetin sadece insanlara oy kullanma hakkı tanıyan ama bunun dışında bir özgürlük alanı açmayan baskıcı bir sistem olduğunu düşünmelerini istedik öğrencilerimizin.

Bu bilinç ve coşkuyla kutladık bayramımızı.

Sol yakama iliştirdiğim bir karanfil olduğun için. İmzanı karanlıklara çakan şimşekler gibi attığın için. Unutulmuş oklu şarkılarını unutturmamaya çalıştığın için. Her şey vatan için demeyi öğrettiğin için. Beyaz güvercinlerle selam yolladığın için.

Seni seviyorum CUMHURİYET.

İnsan olduğumuzu unutturmadığın için. Halkın önünde ne Tanrı ne kul olduğun için.Özgürlüğün vatanı olduğun için. İhanete asaletle karşılık verdiğin için. Ruhunda gizlediğin bilgelik için.

Seni dört yandan saran karanlıklara teslim olmadığın için. Çocukların elinden tuttuğun için.

Seni seviyorum CUMHURİYET.

Gökteki en yüksek yıldızın, en parlak ışığı olduğun için. Bütün zamanların en yürekli rejimi olduğun için. Her doğum gününde, beni heyecanlandırdığın için.

Seni seviyorum CUMHURİYET.