Dünya Otizm Farkındalık Günü

Otistikler Derneği tarafından organize edilen 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliklerine okulumuz ev sahipliği yaptı.

2013 yılından bu yana proje ortağı olarak çalışmalar yaptığımız Otistikler Derneği,  bu yıl farkındalık yaratmak üzere organize ettiği “Otizm ve Eylem “ olarak adlandırdığı  sempozyum süresince konferanslar ,paneller ve atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

Açılış konuşması Otistikler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak İsmanur tarafından yapıldı.Ardından Saint Michel Lisesi Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencileri ile gerçekleştirilen ve uzun süredir devam eden ‘ Umudu Paylaşalım ‘ projesinin anlatıldığı ve aynı adla  belgesel olarak çekilen filmin gösteriminin sonrasında filmin yönetmeni  Marion Fontenille ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Belgeselin izlenmesinin ardından katılımcılar yoğun duygularla yorumlar yaparak ,kendi kişisel deneyimlerini de paylaştılar.Bu paylaşım sadece Otistikler Derneği veya Saint Michel Lisesi açısından değil  katılımcıların da kollektif olarak hissettiği bir UMUDU PAYLAŞMA  duygusu yarattı.

Gün boyunca süren çalışmalar sonrası ,etkinlik Otistikler Derneği Kurucu Başkanı Yrd.Doç.Dr.Nevin Eracar ,Uzman Psk. Zeynep Maçkalı ve Psk.Elif Uzer moderatörlüğünde  “Otizmde Erken Müdahele Kapsamında  Anne ve Çocuğun Birlikte Desteklenmesi “ atölyesi ve Burak İsmanur ve Seramik ;Heykel ve Plastik Sanatlar Eğitmeni Nail Yurdusev  moderatörlüğünde “Eylemden Üretime “ atölyeleri ile tamamlandı.

Aile desteğinin ,erken teşhisin ,eylemden üretime geçişin anlatıldığı oturumlarla sonlanan sempozyum , farklı gelişen bireylerle ilgili çalışmalardan yola çıkarak , ötekileştirme ve ayrımcılığa karşı çıkma vizyonunu amaçlayan çalışmalarla devam etmektedir.