Efes, Meryem Ana Evi, Şirince gezisi

Saint Michel lisesi, İstanbul Saint Joseph lisesi ve İzmir Saint Joseph lisesi öğrencileri ortak çalışma kapsamında uygulamalı gezi yapmışlardır.

Efes antik kentin kuruluşundaki coğrafi özeliklerin etkisini ve eski liman kentinin bu günkü konumunu almasındaki coğrafi faktörleri inter aktif olarak aktarmışlardır.

Liman kapısını, Çifte kiliseleri, Arkadia, Stadyumu, İsa Bey camiini, Artemis tapınağını, Saint Jean bazilikasını, Selçuk kalesini,Trayan Çeşmesini, Hadriyan tapınağını, Herakles kapısını, Odeonu, Yukarı Agora’yı, Yamaç evleri, Latrina-Kabineyi, Seraples Tapınağını özelliklerini anlatarak tarihsel bir yolculuk yapmışlardır. Akdeniz medeniyetindeki en büyük tiyatroda tiradlar okunmuştur. Küçük bir şehir planı üzerinde gezilen alanların stikırları yerleştirilerek harita çalışması yapılmıştır.

Efes antik kent manzarasını tepeden gören ve bülbül dağı üzerinde yer alan Meryem Ana Evi ziyaret edilmiştir.

Şirince’de ise Matematik köyü, Tiyatro okulu ve Felsefe okulu ziyaret edilmiştir. Köyün taş evleri ve dar sokakları öğrencilerin doğal koşullar ve toplumsal hayat ilişkisini kolay kavramasını sağlamıştır. Bölgede yetiştirilen ürünler ve tüketilen yiyecekler ekonomik yaşam Hakkı’nda öğrencilere somut örnek oluşturmuştur .