FMV Işık Okulları 14. Ulusal Satranç Takım Turnuvası

12,13,14/04/2019 tarihlerinde FMV Işık Okulları Erenköy Yerleşkesi’nde düzenlenen turnuvaya M. Burak Sakallıoğlu, Ertuğrul E. Duran, İbrahim Mammadov ve Cem Yalçın’dan oluşan takımımızla katıldık. Turnuva, her yıl olduğu gibi bu yıl da sezonun en güçlü takımlar turnuvasıydı. Böylesine güçlü turnuvalarda sadece satranç bilgisi değil, psikolojik, fiziksel ve beslenme gibi etkenler de önemli rol oynamaktadır. Unutulmaması gereken en önemli nokta, satrancın sadece bir masa başı oyunu değil, tüm sportif etkenlerin rol oynadığı bir spor branşı olduğu gerçeğidir. Tüm bunlara ek olarak, eğitim-öğretim sezonunun sonlarına yaklaştığımız için sporcularda zihinsel ve bu arada bahar yorgunluğu da olduğunu unutmamalıyız.

Sporcularımız, 7 tur üzerinden düzenlenen turnuvada, turnuvaya katılan 30 lise arasında en kuvvetli olanlardan biriydi. Takım galibiyetine 2, beraberliğe 1 ve mağlubiyete 0 puanın verildiği turnuvada sporda olabilecek ve yukarıda bahsettiğimiz etkenlerin de olumsuz yansımasından dolayı kuvvetleriyle orantılı olmayan ve hak etmedikleri puan kayıpları yaşadılar. Bundan dolayı rahatlıkla ilk üç sırada yer alabilecekken onuncu sıraya düştük; dolayısıyla takım halinde istediğimizin uzağında kaldık. Bununla birlikte bireysel sıralamada, 2. masada mücadele eden sporcumuz Ertuğrul E. Duran ikinci oldu ve gümüş madalya ve tablet kazandı. Biraz daha dikkatli olsa bir tur önceden şampiyonluğu garantileyebilirdi. Buradan da çıkarılacak ders; turnuva sonuna kadar rehavete kapılmadan, sportif mücadele için gerekli tüm koşulları göz önünde tutarak mücadele edilmesinin unutulmamasıdır.

Satranç turnuvalarının çocuk ve gençlerin eğitiminde çok önemli bir rol oynadığını unutmamalıyız. FMV Işık Okulları Turnuvası gibi sert mücadele gerektiren, dayanıklılık ve psikolojik zorlukların da üstesinden gelinmesi için ciddi hazırlık yapılmasının şart olduğu turnuvaların ileride gençlerin önlerine çıkabilecek yaşam zorluklarında da fayda sağlayabileceği gözden uzak tutulmamalıdır.