Fransa Başkonsolosu’nun Ziyareti

Eğitsel Akademik Fransa Başkonsolosu’nun Ziyareti

Fransızca Dili İşbirliği Ataşesi M.Vincent Brousse ile Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin’in ziyareti bizi gururlandırdı. Tüm tesislerimizi gezen Ataşe M. Vincent Brousse ve Başkonsolos Olivier Gauvin, Frankofoni’nin önemi hakkında okul müdürümüz Jean Michel Ducrot ile görüştü ve ardından Jeanne d’Arc salonunda tüm Saint Michel çalışanlarıyla ve öğrencileriyle  tanışma şansını yakaladı. 

Başkonsolos Olivier Gauvin; Türkiye’deki Fransız liselerinde, üniversitelerdeki Fransız Dili ve Edebiyatı bölümlerinde  ve Galatasaray Üniversitesi’nde Fransızca eğitim gören toplam 12000 öğrencinin olduğunu söyledi. Öğrencilerin, gelenekselleşen ”Kariyer Koridorları” günlerinde olduğu gibi, Türkiye’de iş yapan Fransız şirketlerinin sahipleriyle bağlantı kurmak için her zaman büyükelçilik ve başkonsolosluğa başvurabileceklerini hatırlattı. 

Bunun yanı sıra 11. ve 12. sınıf öğrencileriyle de bir araya gelen Başkonsolos, Fransa’daki üniversite eğitimi ve yüksekokulların eğitim imkanlarıyla ilgili bilgi de verdi.  Bu ziyaretten oldukça etkilenen öğrenciler, Fransa Başkonsolosu’nun eğitimi ne kadar önemsediğini de görmüş oldular.