Fransız Liseleri Öğrencilerinden Edebiyat Ödülü !

Bu yıl ilk defa Fransa Büyükelçiliği Kültür Servisi ile Türkiye’deki Fransız liselerinin işbirliğiyle bir edebiyat ödülü düzenlendi. Amaç, okunacak beş Fransızca gençlik romanı arasından bir tanesini seçmek.

Saint-Michel’deki bu edebî maceramız 10. sınıftan yirmi öğrenciyle Ekim 2016’da başladı. Zaman kısıtlıydı, görev zordu ancak imkânsız değildi.

Genç kitap eleştirmenlerimizin beş Fransızca kitabı okumak ve medyatek toplantılarında bu kitapları kahve eşliğinde tartışmak için dört aydan az süreleri vardı.

Ocak sonu, önemli gün geldi çattı. Öğrenciler en sevdikleri kitabı Fransız Kültür Merkezi’nin “Culturetheque” Internet sitesine bağlanarak seçtiler.

Sonuçlar Şubat başında açıklandı : Finale kalan iki kitap, Benoît Broyart’ın “Si tu savais” kitabı ile Marie-Sabine Roger’nin “Le Terrible Effaceur” kitabı olarak belirlendi.

17 Mart’ta Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenen Büyük Tartışma Programı için her okuldan iki öğrenci, söz konusu iki kitabı savunmak üzere seçildi.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den katılan yirmiye yakın öğrenci yaratıcılık, paylaşım ve eğlenceyle dolu unutulmayacak bir gün geçirdi. Öğrenciler, “En İyi Konuşmacı” ile “En İyi Kitabı” seçecek izleyecilerin karşısında kıyasıya yarıştı.

Büyük gün 20 Mart’ta ise, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries’nin katılımıyla Fransız Sarayı’nda düzenlenen resepsiyon ile en iyi iki konuşmacıya ödülleri takdim edildi. Her iki öğrenci de Fransa’ya bir seyahat kazandı.

İkinci seçilen öğrencimiz Berk ile Fransız Liseleri Öğrencilerinin ilk edebiyat ödülünü alan yazar Benoît Broyart’ı tebrik ediyoruz !