Güzel Bir Tanışma

Frankofoni günleri çerçevesinde, 11. sınıf öğrencileri Philippe Claudel ile tanışıp, onunla farklı hayat tecrübesi hakkında sohbet etme fırsatı buldular.

Birçok ödüllü romanın yazarı olan Philippe Claudel , 2007’de “Le rapport de Brodek” romanı için Goncourt des lycéens en 2007 ödülünü aldı. Film yönetmenliği  de yapan Claudel 2009 yılında” İl y a longtemps que je t’aime” filmi   ile Oscar ödülü aldı. Her konuya  dokunan sanatçımız çağdaş Fransız kültürünün kaçınılmaz bir simgesidir.

Kendisinin sıradışı bir  yaşam hikayesi var. Esas mesleği Fransızca öğretmenliği  ve ilk romanını 37 yaşındayken yayınlıyor… birkaç sene sonra da yönetmenlik kariyerine  başlıyor.

Philippe Claudel,bir  buçuk saat boyunca öğrencilerimizin  ve diğer Fransız okullarının öğrencilerinin sorularına cevap verdi ve hayatında önemli yeri olan birkaç anısına değinerek fikir alışverişinde bulundu.

“ Bir gece, bir rüya gördüm. “Merhaba, ben Mösyö Brodek” diye duydum” ve ertesi gün oturup Goncourt ödülü alacak romanını yazmaya başladı.

“Gençken arkadaşlarıma ucuz bir kamerayla çekimler yaparak  yönetmenlik yapardım.” 30 sene sonra, ilk filmini çekti.

Konuşmasının ana fikrini;  sanata ancak “hazır hissettiğiniz” zaman başlayın çerçevesine yönlendiren Philippe Claudel’den bizlere tutkularını paylaşmak isteyen bir sanatçıyla geçirilen  çok güzel bir tanışma günü kaldı. Kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.