Hanterra Sergisi

Okulumuzda Hanterra seramik sergisini keyifle ağırladık. Bu sene üçüncüsü gerçekleşen yarışmanın konusu ‘’Vazo’’ olup tasarım ve üretimde  özgünlük ve kalitenin önemini hatırlatmayı amaçlıyor. 

Türkiye’de seramik sanatını daha da yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen bu sergi Türkiye’de yaşayan, seramiği seven herkesin katılımına her zaman açık… 

Bizler öğrenci ve gençlerimizle, Hanterra’nın birlikte bilgi paylaşımının, ilerlemenin ve beraber gelişmenin tek yolu olduğuna inanıyoruz. Onlarla birlikte Türk seramik ailesinin gelişmesi, güncel ve özgün çalışmalarla ilerlemesi için farklı alanlarda katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yaratıcılık, hayal gücü ve kendini bulma gibi amaçlarda ortak olduğumuz, seramik yarışmasını ödül törenini ve sanatçılarını Jeanne d’Arc’da ağırlamaktan yine çok keyif aldık.

Hanterra yarışması bize el yapımı seramiğin ne kadar kaliteli,işlevsel ve özgün olabildiğini göstererek seramiğe teşvik etmektedir. 

Psikolojik olarak güçlü kalabilmek için ilk gereklilik, hayal gücümüzü aktif tutabilmektir.  Sanat ve özellikle toprak, ateş, hava, su harmanı olan seramik, en güzel malzeme yapısını oluştururken hayal kurarak üretmeyi amaçlar. Gelecek nesillere bugünden izler de bırakır. 

Jeanne- D’Arc gibi muhteşem bir salonda sunulan her sergi sanatseverleri büyülüyor. Hanterra için de salonun bozulmamış atmosferi ile topraktan gelen doğal yapılı ürünlerin birleşimi muazzam bir denge oluşturmaktadır. 

Saint Michel Fransız Lisesi’nin 125. yılından bu yana süregelen seramik çalışmaları ile geleceğimize inancımız olan gençlerimizi toprak ile tanıştırmaktadır. Yaratıcılığı ve hayal gücünü yansıtan, özgün, işlevsel el yapımı seramik eserler Jeanne D’Arc Sergi Salonunda sizleri de bekliyor.

Hayat bu… Sınırı yok… Hayalleriyle yaşamayı tercih edenler için elbette..” Mario Levi