Hem bisikletçi hem aktivist!

Müzik ile Avrupa Bisiklet Turu

8 ayda, günde 5 avro ile, bir bisikletle,  bir erkeğin 22 ülkeyi kapsayan yolculuğu ve yolculuğun sonunda yeniden keşfedilmiş bir dayanışmayı taşıyan bir müzik albümü.

  1. sınıf öğrencilerinin hazırladığı dayanışma projesi kapsamında, Saint-Michel Lisesi, büyük bir mutlulukla aktivist bisikletçi Alexandre Hagenmuller’i ağırladı.

İster sokak müziğinde, ister yerel konserlerde, bu müziksever bisikletçimizin hedefi her geçtiği yerin çağdaş müzikal atmosferini yakalamaktı. Yolculuğu sırasında Avrupa’nın miras zenginliğini anlayıp aktarabilmek için birçok  insanla tanıştı.        

Herkese ulaşabilecek bir albüm yapmak amacıyla, Avrupa’da  8 000 kilometre  bisiklet sürdü ve duyduğu tüm geleneksel müzikleri kaydetti. 25 yaşındaki  Strasburglu Alexender, bu yolculuğu herkesle paylaşabileceği kültürel bir  tura dönüştürmeyi hedefledi.

Aktivist bisikletçimiz,  bazı etaplarda, gençlerle tanışmak, müzik zenginliği konusunda onları bilinçlendirmek ve projesini sunmak için sık sık çeşitli eğitim kurumlarını ziyaret ediyor.

Günlerce makarna ya da pilavla beslenmek, konforsuz yerlerde kalmak, dağlarda yokuş çıkmak, yağan yağmur, rüzgar, soğuk hava, bazen onu karşılayan empati eksikliği… Mütevazı biri olarak, bu zorluklardan hiç bahsetmiyor. Alexandre bu serüveniyle “sahip olmak”ın  değil “varolmak” ın  esas olduğunu ayrıca başka bir hayatın mümkün olduğunu savunuyor. Konuşmaları sırasında bu projeyi gerçekleştirebilmek için dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Onun için hoşgörü, takas, misafirperverlik, basit bir tebessüm her seferinde yeniden kavuştuğu  özgürlüğü karşılıyor.       

Bu seyahat projesinin sonunda  bir belgesel ve bir fotoğraf sergisi gerçekleştirecek ve sonrasında yalnızlaşma ve fazla tüketim alışkanlıklarına karşı çıkmak, Avrupa halkları arasında köprü kurmak için tekrar bir Fransa bisiklet turuna çıkacak.

Saint-Michel Lisesi Alexandre’a teşekkür ediyor ve  müzikle dolu  serüvenlerin devamını diliyor.