Heybeliada’da Çevre Etkinliği

İnterakt külübü ve Çevre/Sürdürülebilir Yaşam kulübü öğrencileri öğretmenleri eşliğinde Heybeliada’da Maslak Rotary kulübü katkılarıyla gerçekleştirilen etkinliğe katılmışlardır. Bu etkinlikte,öğrenciler doğal çevrede, şehir gürültüsünden uzak piknik yaparak, temiz bir alanda,ağaçlar altında oturmanın, yemek yemenin,kitap okumanın insanları dinlendirici bir faaliyet olduğun görmüşlerdir.

Dolayısıyla bu alanların sürdürülebilirliğini sağlamak için çevrenin herkes tarafından korunması gerektiği ortak fikrinde birleşmişlerdir. Bu etkinlikte ayrıca Çevre Eğitimcisi Şafak Özsoy, Geridönüşüm Uygulamalarının çevrenin korunmasında ve ekonomideki etkileri hakkında bilgi vererek Avrupa Ülkelerindeki uygulamalardan örnekler vermiştir.Öğrencilerle yaptığı temizlik puanlamasında; öğrencilerin evlerini ve okullarını temiz buldukları ancak sokak ve caddelerini temiz bulmadıkları sonucu ortaya çıkmıştır.

Bu sorunun çözümünde şehirde yaşayan bütün bireylere sorumluluk düştüğü görüşüne varılmıştır. Öğrenciler,okulun tümünde gerçekleştirilen geridönüşüm faaliyetlerini ve bunun birayağı olan compost çalışmalarını anlatmışlardır. Daha sonra doğa yürüyüşü yapılmış,kedi ve kargalar beslenmiş,ağaçlara sarılarak varlıkları hissedilmiştir.

Maslak Rotary Kulübü Başkanı Lale Bice, günün anlamına uygun olması amacıyla sembolik çöp toplama yarışması düzenleyip öğrencilere hediyeler sunmuştur.

Adanın bulunduğumuz piknik alanı ve deniz kıyısı çok kirli olmamasına rağmen yine de öğrenciler bir kaç poşetlik çöp toplamışlardır.

Bu etkinlik öğrenciler için gezi, biralarda zaman geçirmek, çevre dostları ile tanışmak olduğu kadar açık alanda küçük bir çevre eğitimi ve uygulaması şeklinde gerçekleşmiştir. Öğrenciler, doğada bulunmaktan büyük mutluluk duymuşlardır.