Konferans: Mansur Beyazyürek ‘’Her yönüyle Bağımlılık’’

Aktiviteler ve Haberler Haberler 2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Konferans: Mansur Beyazyürek ‘’Her yönüyle Bağımlılık’’

15 Ekim 2019 Salı günü  günü, Lise 3 . sınıf öğrencilerimize  ve velilerimize yönelik “Bağımlılığın Zararları ve Önleme Yolları” konulu konferans , Prof. Dr. Mansur Beyazyürek tarafından verildi.

Mansur Beyazyürek;  kişilik, sosyal, ekonomik ve etnik tüm sınıfların aynı şekilde bağımlılık davranışının tehditi altında olduğunu vurguladı. Bağımlılık yapan maddelerin etkilediği temel organın beyin olduğunu ve bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğunu ifade etti.

Toksikomani, alkol, tütün, kumar, yeme bozukluğu, teknolojiye bağımlılık türleri ile ilgili bilgi veren konuşmacı,  bağımlılığın genetik, çevresel ve maddenin kendisinin etken olduğu birçok faktörleri içine alan karmaşık bir süreç olduğunu ve bağımlılıkla mücadelede en etkili yaklaşımın tedaviye değil, koruma ve önlemeye yönelik  olması gerektiğini belirtti.

 Bağımlılık yapan madde ve durumların her zaman var olacağını, bağımlılıkla mücadelenin  kişisel değil toplumsal nitelik taşıdığını vurguladı.

Velilere gençlik sorunları nelerdir, altında neler yatıyor, nasıl çözülebilir, neler yapılabilir ile ilgili bilgiler veren Mansur Beyazyürek, her iki konferansta soruları da cevapladı.