La Toussuire 2024

13-19 Ocak tarihleri arasında La Savoie bölgesinin La Toussuire kayak merkezine 24 öğrencimizle beraber kayak kampına gittik. Kampa Sainte Pulcherie Fransız Lisesi’nden de öğrenciler ve öğretmenler eşlik ettiler. 6 günlük bu kampın ilk gününde öncelikle öğrencilerle beraber kendimize uygun kayaklarımızı ve kayak ayakkabılarımızı seçtik. Ertesi gün, kayak öğretmenlerimizle tanışarak seviyelere ayrıldık. Öğrencilerimiz başlangıç, orta ve üst seviye olarak üçe ayrıldılar. Her gün ikişer tane iki saatlik kayak dersine katıldık.

Kayak öğretmenlerinin değerlendirmelerine göre bazı öğrencilerimiz seviye atlamayı başardılar. Hiç kaymayı bilmeyen öğrencilerimiz rahatlıkla kayabilecek duruma geldiler. Kimi zaman güneşin, kimi zaman yağmurun, kimi zaman da kar yağışının altında kaymayı deneyimledik. Kayak öğretmenlerimizle beraber farklı pistlerde kayma fırsatı elde ettik. Hava koşullarının uygun olmadığı zamanlarda dinlenip bir sonraki kayak dersi için enerjimizi topladık.

Boş zamanlarımızda La Toussuire’i keşfedip hem alışveriş yaptık hem de oranın farklı lezzetlerini tattık. Hava soğuk olmasına rağmen bol oksijenin ve dağ havasının tadını çıkardık. Kayak kaymak en zor sporlardan biri olsa da, hem vücut kondisyonunu arttırmak açısından hem de pistlerin keyfini sürmek açısından çok keyifliydi. Herkesin mutlaka bir kere de olsa deneyimlemesi gereken bir spor dalı.

Bu spor dalını La Toussuire bölgesinde ilk kez deneyimleyen, daha önceden kaymayı bilip de pratik yapmak için bu kampa gelen öğrencilerimiz çok şanslılar. Kayak kampımızın son gününden sonra, ertesi gün, Lyon şehir merkezine indik. Hem şehir merkezini gezdik, hem de Lyon Lumière 2 üniversitesinin kampüsünü gezme fırsatımız oldu. Havaalanına varmadan tarihi L’entrecôte restaurantında karnımızı doyurduk. Kayak sporuna doyamadığımız, karın bolca keyfini çıkarttığımız, yorucu ama oranın havasının ve ortamının güzelliğini yaşadıkça bütün yorgunluğumuzu unuttuğumuz deneyimlerle dolu bir kamptı.