Lasalle Okulları Reims-Rouen Gezisi

Saint Michel ve İstanbul Saint Joseph Lisesi Öğrencileri ve Öğretmenleri Lasalyen Okulları Sosyal Bölüm Ortak Projesi kapsamında 6-10 Haziran 2018 de Reims-Rouen bölgesinde bir gezi gerçekleştirmişlerdir.

Geziye, okullarımızın kurucusu Jean Baptiste de La Salle’in evi Müzesi ziyaret edilerek başlandı. Jean Baptiste de La Salle’in hayatı ,eğitime getirdiği yenilikler öğrenciler tarafından dikkatle dinlendi, Müzede özel eşyaları,eğitim materyalleri incelendi. Öğrenciler yıldız şeklindeki Lasalle ambleminin, renklerini ve bir tarafının açık olmasının anlamını sordular “Tüm dünya halklarını kapsadığını” ifade etmek için bu şekilde tasarlandığını öğrenmiş olduk.

Daha sonra Reims’te SciencePo Üniversitesine gidildi. Öğrenciler burada üniversitede okutulan dersleri, sistemi yakından tanıma fırsatı buldular ve Avrupa’nın ikinci büyük kütüphanesini hayranlıkla incelediler.

Rouen Doğa Bilimleri Müzesini, müze yetkilisi eşliğinde, Kartoğrafya, Etnoloji, Astronomi, Mineroloji, Entomoloji, Zooloji, Botanik bilimleri ile ilgili bilgileri ,örnekler üzerinden soru sorarak öğrenmişlerdir.

Rouen CESİ Mühendislik Yüksek Okulunda öğrenciler, en son yapılan projeleri,robotları yakından görmüş ve bir atölye çalışması gerçekleştirmişlerdir.

Güzel Sanatlar Müzesinde ise Sanat Tarihçisi rehber eşliğinde, Resim sanatını örnekler üzerinden dönem dönem incelemişlerdir.

Öğrenciler, Rouen’inin en eski ve en büyük kitapçısında  kitapları dikkatle inceleyip, roman, araştırma ve sanat kitapları satın almışlardır.

Reims ve Rouen’de Katedraller gezilmiş, dönemsel farkların, mimariye ve vitraylara yansımaları büyük bir merakla incelenmiştir.

Son gün etkinliğimizde, Normandiya kıyıları gezilmiş ve II.Dünya Savaşını sonlandıran çıkartmanın filmi izlenmiştir. Amerikan Savaş Müzesi ve Şehitliği ziyaret edilerek, bölgenin Tarihsel, Coğrafik ve Sosyolojik özellikleri anımsatılmıştır.

Bu gezi ile öğrenciler, Ilıman Okyanus İklimini, bitki örtüsünü ve yetişen ürünlerini yerinde inceleme imkanı bulmuştur.

Bölgenin Dünya Tarihindeki önemini, görselleri izleyerek, sahilde dolaşarak yeniden zihinlerinde canlandırmışlardır.

Ayrıca Kuzey Fransa’nın, yiyeceğini, içeceğini tadarak, evlerinin inceleyerek kültürünü yakından tanıma fırsatı bulmuşlardır.