MUN HASTRAIN’23

Okulumuz İngilizce MUN kulübü Kadir Has Üniversitesi tarafından 23-24 Aralık tarihlerinde Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilen HASTRAIN’23 etkinliğiyle 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk MUN konferansına katıldılar. 9-10 ve 11. Sınıflardan toplam 18 öğrenci kulüp sorumlu öğretmenleri Talar Selsu gözetmenliğinde katılım gösterdiler. 

Hem tecrübeli hem de ilk kez bir MUN konferansı deneyimleyen öğrencilerden oluşan grubumuzda 10 öğrencimiz ödül alarak bizleri gururlandırmışlardır. Konferansta önceki yıllardan farklı olarak ilk kez MUN etkinliğine katılan öğrencileri motive etmek amacıyla diğer ödül kategorilerinin yanı sıra “Best First Timer” kategorisi de eklenmiştir. Gerek tecrübeli gerekse tecrübesiz öğrencilerimiz bu ödüllere layık olabilmek için iki gün boyunca toplamda 11 oturuma katılarak ter döktüler. 

Öğrencilerimiz UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu), UNICEF (Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu), SOCHUM (Sosyal, Kültürel ve İnsani Komite), UNWOMEN (BM Kadın Hakları), DISEC (Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi), UNFCCC (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi), OHCHR (Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği), IMF (Uluslararası Para Fonu), ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü), ECOSOC (Ekonomi ve Toplum Konseyi), HCC (Tarihi Kriz Komitesi), WHO (Dünya Sağlık Örgütü) gibi birçok farklı komitelerde görev almışlardır. İki gün süren etkinliğin sonunda tüm öğrencilerimiz sertifika almaya hak kazandılar. 9. Sınıf öğrencilerimiz Rüzgar A. E. ve Ayda N. A. “Best First Timer”, Duru Y. “Outstanding Delegate” ödülünü, Elif N. G. ise “Honorable Mention” almaya hak kazandılar. 10. Sınıf öğrencilerimiz Asya K., “Best Delegate”, Lorin D. K., Alya Ş., Mert N. D. ise “Outstanding Delegate” ödülünü, 11. Sınıf öğrencilerimiz Damla D. “Best Delegate”, Eda S. ise “Outstanding Delegate” ödülünü kazanmışlardır. 

Bu konferans aracılığıyla tecrübesiz öğrencilerimiz kulüp saatimizde öğrendiklerini pratik ederken tecrübeli öğrencilerimiz de var olan MUN becerilerini geliştirme şansını yakaladılar. Öğrencilerimiz farklı okullardan katılım gösteren öğrencilerle etkileşimde bulunup sosyal yönlerini geliştirirken aynı zamanda topluluk önünde kendilerini ifade edebilme, fikir ve çözüm üretme becerilerini geliştirdiler. 

Tüm öğrencilerimize gösterdikleri üstün çaba ve katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz. Bir sonraki MUN etkinliğini sabırsızlıkla bekliyoruz.