Öğretmenler günü, 2022

Öğretmenler günü, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Başöğretmen” unvanını aldığı 24 Kasım 1928 gününün anısına 1981 yılından bu yana kutlanmaktadır. ATATÜRK, eğitimin, öğretimin yayılması ve yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında gerçekleştirdiği harf devrimi ile kısa sürede daha çok yurttaşın okur – yazar olmasını sağlamıştır.

Unesco 1994 yılında, 5 Ekim tarihini Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan etmiştir. Öğretmenlerin onore edildiği bu özel gün sadece 44 ülkede kutlanmaktadır. Fransa bu ülkelerden biri değildir. Türkiye’de  24 Kasım ilan edilen bu tarihten daha büyük önem taşımakta ve değer görmektedir.

Jeanne d’Arc salonundaki geleneksel öğretmenler günü yemeği öncesinde Okul Müdürü konuşmasında öğretmenlere  ne kadar olağanüstü bir iş yaptıklarını hatırlattı! Öğretmenlik, ailelerle dayanışma içinde emanet edilen gençlerin kişiliklerinin oluşmasına yardımcı olan ve bizim olan değerleri paylaşırken onları yavaş yavaş bu dünyanın vatandaşları haline getirmemizi sağlayan bir meslektir.

Kendi kendilerine yetebilen, sosyal yaşam için gerekli olan değerlere saygılı, farklı olanlara anlayışlı, arkadaşlarına , çevreye ve yaşadığı gezegene duyarlı, inovatif gençler yetiştirdiğimizi unutmamalıyız . Onlar, bu değerleri temsil ediyor ve onlar için savaşıyor. Bu vesileyle, yarının teminatı olan bugünün gençliğinin hizmet etme arzularını  gönülden alkışlıyoruz.