Ortadoğu – Mağrib Coğrafyası Üzerine Çevrimiçi MUN Konferansı

Aktiviteler ve Haberler Kulüpler MUN Kulübü Ortadoğu – Mağrib Coğrafyası Üzerine Çevrimiçi MUN Konferansı

3 yıldır Fransızca MUN kulübü üyesi 11. sınıf öğrencisi Cem, Sciences Po Menton kampüsü tarafından düzenlenmiş Orta-Doğu – Mağrib coğrafyası üzerine çevrimiçi MUN konferansına katıldı. Bizimle tecrübesini paylaşıyor: 

3 yıldır, Serpil Hanım, M.Frederic ve lisemizin MUN kulübü sayesinde birçok Fransızca MUN konferansına katıldım. Maalesef, bu sene, Covid-19 nedeniyle, ne SMUN (lisemizdeki MUN) ne de fiziki olarak konferanslara katılabildik. Ancak, hem Türkiye’de hem de yurtdışında çevrimiçi konferanslara katılma fırsatı bulduk. 

MUN (Modèle des Nations Unies) toplantılarında Birleşmiş Milletlerin toplantılarının bir canlandırması yapılmaktadır. Bu şekilde, gençler dünyanın sorunlarını ele alıyor ve gerçek ülke temsilcisiymiş gibi resmi bir şekilde tartışıyor. 

MUN konferansları sayesinde, birçok bilgi ve birçok beceri edindim. En son, Sciences Po Paris Menton kampüsü tarafından düzenlenen MEDMUN konferansına krizde olan iki kabineden biri Lübnan başkanı olarak katıldım. 

Genelde komiteler spesifik konular üzerine çalışıp karar raporu hazırlıyorlar ancak bizler kriz komitelerinde gerçek olmayan krizler çözmeye çalışıyoruz: örneğin, katıldığım komite 2022 senesinde Lübnan’da yer alıyordu ve amacımız yeni bir Fransız yönetiminden kaçmaktı. Bu komiteye hazırlanmak için, hem Lübnan, hem Fransa, hem de diğer Orta doğu ülkelerinin tarih, siyasi partiler, örgütler, ekonomi, askeri güçleri hakkında ciddi araştırmalar yapmamız gerekti. 

Orta Doğu bölgesinde olan Türkiye’de yaşadığımız için, bu konudaki araştırmalar ve tartışmalar çok ilginç oldu. Komitelerin neredeyse tüm temsilcileri siyaset okuyan Fransız öğrencileriydi dolayısıyla tüm tartışmalar birçok konuda ufuk açıcıydı. Müthiş bir tecrübe oldu. Tüm temsilciler o kadar olgun, çalışkan ve yaklaşımları yumuşaktı ki bir noktada çevrimiçi bir canlandırma olduğunu unutup gerçekten başkan gibi hissettim. 

Konferans 3 gün sürdü ama tüm münazaralar o kadar yoğundu ki bana sanki 2 hafta gibi geldi! Bana düşen görev çerçevesinde, durmadan askeri ve siyasi strateji geliştirmeye çalıştım ve birçok makale yazdık. Bu konferansta zorluk çektim diyebilirim çünkü konfor alanımdan çıkmak zorunda kaldım ama aynı zamanda çok keyifli bir konferans oldu. 

Kriz komitesinde ilk tecrübemi yaşadığım için önceden epey araştırmam gerekti, çok çalışmak zorunda kaldım ancak gerçekten tüm bunlara değdi.

Covid-19 sebebiyle hepimiz evde kalmaktan zorluk çekiyoruz ancak yalnız olmadığınızı unutmayın. Önemli olan, sanki salgın yokmuş gibi hayatlarımıza devam edebilmektir. Aynı zamanda bu günler, düşlerinizi gerçekleştirebileceğiniz, yeni şeyleri keşfedeceğiniz, çevrimiçi yeni insanlarla tanışabileceğiniz ve yeni arkadaşlıklar kurabileceğiniz bir döneme dönüştürme fırsatı olabilir. Bugün, dünyanın öbür ucunda olan birisiyle konuşmak çok kolay bir şeydir! MEDMUN tecrübem bunun bir ispatıdır! 

Sizi konfor alanınızdan çıkmanız ve dünyayı dönüştürmek için bir şeyler yapmaya teşvik ediyorum!