Pamuk: Tarladan Abaya

Saint-Michel ve Notre-Dame de Sion  Fransız Liseleri, doğal tarımı teşvik etmek ve çevre duyarlılığını artırmak adına  beraber çalışmalar yürütmektedirler.
Bu çerçevede, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz hem okullarımızda, hem de Türkiye’nin doğal tarım yapan çiftliklerinde birlikte  permakültür çalışmaları yapmaktadırlar.


Doğal süt, zeytin ve zeytinyağı üzerine iki belgesel sergisi yaptıktan sonra öğrencilerimiz, öğretmenleri Seval Erol ve İnci Kimyonşen ile beraber pamuk üzerine çalışma yapmak  istediler. Fotoğraf sanatçısı Alberto Modiano’nun çektiği karelerle pamuğun yumuşak ve hafif tüylü meyvesi, hatta giydiğimiz kıyafete dönüştürülmesi, tüm adımları ile müthiş bir şekilde belgelendi. Seval Hanım, İnci Hanım ve Alberto Bey’e çok teşekkür ediyoruz.    

En kaliteli kumaşı ve pamuğu üretmek isteyen Toprak Tarım çiftliği ve Kıvanç tekstil fabrikasını öne çıkaran bu sergi, çevre duyarlılığını geliştirmek için daha ne kadar çalışmamız gerektiğini hatırlatıyor. Sergi keşfetmeniz için sizleri bekliyor!

 

Saint-Michel ve Notre Dame de Sion Liseleri permakültür kulübü öğrencilerinin belgesel fotoğraf sanatçısı Alberto Modiano’nun desteğiyle yaptıkları projeyi anlatan
bu harika video çalışması için Marion Fontenille’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.