Paris’ten Strasbourg’a… Hazırlık Sınıfları Geziyor

24 hazırlık sınıfı öğrencimiz büyük bir heyecanla Fransız topraklarına, hem Paris hem de Alsace bölgesine adım atmış oldu. Programları çok yoğun olan öğrenciler ve  öğretmenleri gelir gelmez otele bavullarını bıraktılar ve rehberleri eşliğinde başkentin en önemli yerlerini gezdiler. Notre-Dame Katedral’inden Saint-Michel çeşmesine, Trocadéro’dan Eyfel Kulesine geçen öğrenciler dinlenmeye  fırsat bulamadılar.

9 ay yoğun Fransızca eğitimi gördükten sonra büyük bir sevinçle Paris sokaklarında Fransızca konuşarak pratik yapabildiler. Konuştuklarında anlaşıldıklarını gördüler ve daha da önemlisi günlük hayatta kendileri ifade etme konusunda bir sorun yaşamadıklarını anladılar. Bu seyahat,sadece  eğitim amaçlı kalmayıp aynı zamanda eğlenceyle dolu geçti. Meşhur eğlence parkı Disneyland’a bir gün geçirdiler. Çeşitli oyunları deneyen öğrencilerimiz çok güzel vakit geçirdiler.

Ancak bu seyahat sadece Paris’i değil, aynı zamanda Fransa’nın başka bir bölgesinin  mimari güzelliklerini keşfetmeyi amaçlıyordu. Grup başkent gezisiyle yetinmeyip çok güzel olan Alsace bölgesine geçti. Programının devamı için öğrencilerimizi eşlik etmek isteyen Okul Müdürümüz  M.Ducrot grubu bizzat karşıladı. Strasbourg sokaklarında gezip, gotik katedraline gittikten sonra, vapurla Avrupa Parlamentosu’na geçip binayı büyük bir ilgiyle gezdiler.

Öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin Fransa ve Türkiye’nin eğitim sistemleri arasındaki farklarını anlamalarını istediler. Uluslararası Esplanade Koleji’yle irtibata geçmiş ve kendilerini ziyaret edeceğimizi bildirmiştir. Bizi çok  sıcaklık karşıladılar. Fransız ortaokul öğrencileriyle beraber bir keşif etkinliği düzenlendi.Öğrencilerimiz, Fransızca iletişim kurdular ve karşılıklı sorular sorarak birbirlerini daha iyi tanıdılar. Bu yoğun ziyaretten sonra, gitme zamanı gelmişti. Alsace bölgesinin mücevheri, büyüleyici Colmar şehri ile  gezimiz sona erdi ve öğrencilerimiz uçağa binip güzel hatıralarla İstanbul’a döndüler.