Robottan Daha Fazlası

SainTech Robotics olarak katıldığımız “FIRST Robotics Competition” yarışması “FIRST” adlı vakıf tarafından düzenleniyor. Vakıf; gençlere bilim ve teknoloji alanında ilham olmayı, liderlik becerileri kazandırmayı amaçlıyor. Lise öğrencileri için düzenlenen “FRC” ilk bakışta bir robot yarışması gibi gözükse de aslında FIRST’ün de dediği gibi bir “robottan daha fazlası”. 

 Biz, SainTech Robotics, 2022 yılında robotik kulübü öğrencileri tarafından ortaya atılan bir fikir sayesinde kurulduk: “Bir FRC takımı kurmalı mıyız?” Verilen “evet” cevabı ile takımımızdaki her birey kendisinde bambaşka ufuklar keşfetti. Çalıştığımız atölyenin büyümesi ile kişi sayımız arttı. Takıma isim koymak, logo tasarlamak, bir takım düzeni oturtmak, portfolyo hazırlamak, sponsor bulmak, mekanik ve kodlama öğrenmek, projeler geliştirmek derken aylarımızı o odalarda hep birlikte geçirdik. İnanılmaz tecrübeler ve ömür boyu sürecek dostluklar edindik. Kısaca takım olmayı öğrendik. Başta yalnızca bir robotik kulübü iken bugün “robottan daha fazlası” olduk.

 FRC, robotu gençlere ulaşmak için bir araç olarak kullanıyor. Birçok liseliye robot aracılığı ile rekabet etmenin zevkini yaşatırken aynı zamanda onlara çok değerli sosyal beceriler kazandırıyor. Yarışmada robot performansı ile ilgili ve ilgisiz ödüller bulunuyor. Takımlar robotlarıyla edindikleri başarılardan daha çok sosyal alandaki başarıları ile ödüllendiriliyorlar. FRC’nin bu özelliği onu diğer robotik yarışmalarından farklı kılıyor. Bizleri erken yaşta küçük girişimcilere dönüştürüyor ve “işlerin nasıl işlediğini” görme fırsatı sağlıyor. 

Yarışmaya hazırlık sürecinde hem robotta, hem projelerde, hem de yarışma alanında yapacağımız harcamalar için sponsorlarımızı kendimiz buluyoruz. Robot inşaat sürecimiz devam ederken yarışmada bulunan çeşitli PR (Project) ödüllerinin verdiği motivasyonla pek çok yaratıcı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Daha sonrasında bunlar için bir portfolyo hazırlıyoruz. 

Ardından sıra aylarca yaptığımız bu yoğun çalışmaları üç günlük yarışma sürecinde sergilemeye geliyor. Bunun için de tekrardan sponsorlarımızın desteği ile kendimize bir pit alanı tasarlıyoruz, pitimizi broşürler ve rozetlerle donatıyoruz. Yarışma esnasında insanlarla keyifli vakitler geçirebilmek için pit oyunları hazırlıyoruz. Pitimizi sıklıkla ziyaret edecek olan jürilere ise en iyi şekilde projelerimizi aktarmak için sunumlara çalışıyoruz.   

 2023 yılında yaptığımız robotumuz ile FRC Haliç Regional’da yarı finallere yükselmiştik. Bu sene ise  İstanbul Regional’da aldığımız “Jugdes’ Award” ve Haliç Regional’da aldığımız “Team Spirit” ödülleri ile “robottan daha fazlası” olduğumuzu kanıtladık. Jürilerin gözünde robotun yanı sıra dünya için umut dolu bir gelecek inşa etmiştik: küçük mühendislere hedefleri konusunda ilham olmuştuk, STEAM kültürünü yaymıştık, topluma faydalı birçok yaratıcı girişimde bulunmuştuk. Kurduğumuz güzel iletişimle hem takımca bir “aile” olduğumuzu kanıtlamış hem de jürilerin favorisi olmuştuk. SainTech Ailesi olarak takımın kuruluşundan beri yanımızda olan Serhun Öğretmenimize, mentörlerimize, okulumuza ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz. 2022 yılında kurduğumuz takımımızın sürdürülebilir olmasını amaçlıyoruz. SainTech Robotics olarak biz “robottan daha fazlası” olmaya devam edeceğiz. 

Ayşe D.

(11-D)