Tübitak Türkiye İkinciliği

Lise öğrencilerini temel, sosyal alanlarda ve uygulamalı bilim alanında araştırmalar yapmaya teşvik etmek, öğrencilerin çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla 53’üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın ödül töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi. 

53 yıldır yürütülen ve bu yıl 25 bini aşkın projeyle yaklaşık 38 bin öğrencinin başvurduğu yarışmada benim final serüvenim  Zeytin ağaclarını korumak ve verimini arttırmak üzere kurguladığım projemi planlayıp gerçekleştirip raporunu yazmamla Mart 2022’de İstanbul bölge birincisi olmamla başladı. Mart ayından sonra hızla geçen yoğun ve yorucu günlerin ardından final günü geldi çattı ve biraz soluklandığımız Ankara treni ile Ankara’da kalacağımız yere ulaştık. Birinci gün herkesin birbirini tarttığı ve stratejik davrandığı bu bir gündü. Yoğun katılımın olduğu bu bilim şenliğinde herkesin tek hedefi ödül olmaktı. Maratonun ikinci gününde beş kişilik juri önünde projem neden önemli ülkeye ne sağlayacak yok olan zeytinliklerle zaten azalan üretimin basit ve etkili yolla nasıl tanınabileceği ve rekoltenin artırılabileceğini anlattım. Tabi ki birçok soru geldi ve neden zeytin ağacı denildi. Buradaki cevabım ise en önemli şey zeytin ağacının kutsallığı yanı sıra ülke ekonomisinin önemli bir gelir kaynağı olması ve çiftçi eğitiminin standart olmadığı koşullarda bu tür kolay ulaşabılabilir akıllı tarama ve tanıma programlarına gereklilik olduğuydu. 

Final töreni sabahı yoğun güvenlik önlemlerinin olduğu Külliye’nin kongre salonunda tüm öğrenciler öğretmenler katılımcılar yerimizi aldık. Cumhurbaşkanı yanısıra Sanayi Bakanı ve Milli Eğitim bakanı gibi devlet erkanının katılımı heyecanı daha da arttırdı. Törenin sonunda ikincilik ödülü için anons edildiğimde duyduğum mutluluk inanılmazdı. Bu serüvende bana destek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum ve Saint Michel ailesinde olduğum için gurur duyuyorum.

Eren A.

11-A