Saint Michel Bahçesinde Permakültür Çalışmaları

Okulumuzun Yeni Binasının önünde yapılan Yeni bahçemizde Permakültür çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Mecidiyeköy Final Anadolu ve Fen Lisesi Permakültür kulübü öğrencileri, öğrencilerimizle beraber bahçemizde uygulamalar yapmışlardır. Önce ekim yapılacak yatağın toprağını zenginleştirmek için ot, yaprak ve mutfaktaki sebze atıkları katman katman yayarak ve üstüne toprak koyarak ekime hazır hale getirmişlerdir. Daha sonra sebzeleri; lahana, pırasa, kıvırcık, reyhan, soğan, sarımsak dikmişlerdir. İş bölümü yaparak kısa sürede çalışmalarını tamamlamışlardır.

Öğrenciler, birlikte çalışırken bilgi alışverişi yaparak, hem sebzeleri tanıma hem de sürdürülebilir tarım için gerekli bilgileri öğrenme imkanı bulmuşlardır. Ayrıca öğrencilerimiz, Final Lisesinden gelen arkadaşları ile okulumuzdaki tavukları, tavşanları, kuşları ve kedileri beslemiş, sevmiş ve beraberce mutlu anlar yaşamışlardır. Permakültür çalışmalarının tüm doğadayı kapsadığını, yaşamın sürdürülebilirliği için bitkileri, hayvanları da tanımak ve korumak gerektiğini yakından gözlemlemişlerdir.

Öğrenciler, bu çalışmalar ile toprağın veriminin geri dönüşümle nasıl arttırıldığını ve bunun önemini uygulamalı olarak öğrenmişlerdir. Birlikte çalışmanın keyfini  ve yeni arkadaşlar edinmenin mutluluğunu yaşamışlardır.

Öğrencilerimiz, yeni arkadaşları ile bu çalışmaları sürdürecek ve doğadaki yeni keşiflere hep beraber ulaşacaklardır.