Saint-Michel Kayak Akademisinde

15-16 Mayıs 2018 tarihinde hazırlık sınıfı öğrencileriyle Kayak Federasyonu bünyesindeki Kayak Akademisine bir ziyarette bulunduk. Ülkemizde yalnızca 3 ay yapılabilen kayak sporunu 12 ay yapılabilmesini sağlayan ve her düzeyde kayak eğitimi verilen  bu merkez, isteyen ve meraklısı olanlar için bir şans.

Kayak,farklı yaş gruplarında farklı beceri ve yetenekler kazandırmaya yarayan nadir sporlardan biridir. Küçük yaş gruplarında motor ve temel becerilerin kas gruplarını eğlenceli bir şekilde çalıştıran kayak, ilerleyen yaş gruplarında farklı spor branşlarında başarılı olmaları acısından büyük bir etkendir. Kayak sporu,çocuğun temel becerilerini  geliştirir, özgüvenin artırır ve başarmanın anlamını çözmesini sağlar bu sebeple de tercih sebebidir.Ergenlik ve gençlik sürecinde baskı altında hızlı karar verme ve harekete geçme süresinin gelişmesini sağlamaktadır. Kayak yaparken ulaşılan hız ve hissedilen tutku ergenlerin duyguları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yoğun iş hayatında,bir ekibin en güçlü parçası olmak için  tercih edilen, odaklanma ve koordinasyon becerilerinin gelişim düzeyinin artmasına yarayan bireysel sporlar arasında, aynı anda en fazla hormonun çalıştığı spor türüdür.

Eğlenceli ve eğitici geçen ziyaretimizde öğrenciler, salonda dağa çıkmadan şehir içinde kayak yapılabileceğini gördüler. Simülasyonlu kayak eğitim merkezinde birçok ekipmanı deneme fırsatı buldular.Kayak  akademisinde, kayağa yeni başlayanlarda oluşabilecek kaygıları ortadan kaldırarak katılımcıların üzerindeki stres ve tedirginliği atmalarına, acemiliklerini aşmalarına yardımcı olunmakta ve kayak seviyelerini geliştirmelerini sağlayarak sporcuları pistlere hazırlamakta iddialı olduklarını gördük. İnsanlara evinden veya işinden çıkıp istedikleri mevsimde ve günde İstanbul’da kayak yapma ayrıcalığı sunan Kayak Akademisi, yeni yetenekler keşfederek sporcular yetiştirmeyi amaçlıyor.