Saint-Michel’de Geometri günleri

9 Şubat Çarşamba günü ünlü matematikçi Sn.Mustafa Yağcı 12.sınıflarımıza geometri konusunda seminer vermek için okulumuzu ziyaret etti.

Bilim tarihi içinde matematiksel gelişmelerin yeri ve önemi çok büyüktür. Matematiğin orijinini oluşturan iki temel alan vardır: Geometri ve aritmetik.

12.sınıflarımızla beraber matematiğin orijinini kavramak, algılamak ve işin teorisini uygulayabilmek adına ünlü matematikçi Mustafa Yağcı ‘ yı okulumuzda ağırladık. Hocamızla birlikte geometri ve içeriği hakkında oldukça faydalı bir söyleşi gerçekleştirdik. Hocamız matematikle tanışma sürecini ve Matematik Dünyası dergisine nasıl baş yazar olduğunu anlattı. Ardından öğrencilerimiz geometride takıldıkları teorem ve aksiyomlar hakkında sorular sordular; sorunun özünü ve sorulara nasıl yaklaşmaları gerektikleri konusunda taktikler aldılar.12.sınıf olmanın verdiği kaygı ve strese bir de geometrinin uzamsal teorileri eklenince öğrencilerimizdeki telaş; seminerin sonunda yerini rahatlamaya bıraktı.

Geometriyle başa çıkmanın ne kadar kolay ve zevkli olduğunu kavramanın bilinciyle YGS-LYS serüvenine daha büyük bir güçle devam etme fırsatını yakaladılar. Hocamızın geometri konusundaki deneyimleri ve öğretileriyle  bu serüvende bir adım daha öne geçebilme imkanını elde ettiler. Öğrenilmesi zor ders diye bir dersin olmadığını ; asıl önemli olanın o derse nasıl çalışılacağını öğrenmek olduğunu bir kez daha gördüler. Bu seminer 12.sınıf öğrencilerinde kaygıyı azaltma ve motivasyonu arttırma konusunda farkındalık yaratmıştır.

Öğrencilerimize bu zorlu süreçte her ihtiyaç duydukları an yanlarında olduğumuzu belirtip; bu süreci beraber aşacağımızı bildirdik. Çok kıymetli öğrencilerimize bu serüvende başarılar dileriz.