SainTech Eşittir Emek ve Azim

Bu yıl ilk defa First Robotics Competition’a (FRC) katılacak olan SainTech Robotics, aylardan beri gece gündüz demeden çalışmalarına 23 marta kadar devam etti. Gece gündüz derken abartarak değil, gerçek anlamda bunu söylüyorum.

Okul bittikten sonra, gecenin geç saatlerine kadar, mekanik, yazılım ve PR olarak bütün ekip elemanlarıyla sürekli koordineli bir şekilde çalışma yaptılar. Kısaca bu çalışmalardan bahsetmek gerekirse, mekanik ekibinin robotun her parçasını çizip ardından bir araya getirmesi, kodlama ekibinin de robotun en performanslı şekilde çalışabilmesi için elinden geldiğince en iyi kodları yazması çok büyük bir emeğin sonucu. PR ekibi, sürekli sponsorluk, sosyal yardımlaşma, post ve metinler hazırlama, takım web sitesi oluşturma ve ilköğretim seviyesi öğrencilerine verdikleri robotik eğitimleri ile çok yoğun bir takvimin içerisinde bulunuyolar. 

Okul yönetimimiz ile birlikte, Saint Michel Okul Aile Birliği’nin yoğun desteği sayesinde birçok problemi sıkıntısız bir şekilde atlatmış olduk. Özellikle, yurtdışından verilen malzeme siparişlerinin gümrüğe takılmasından sonra, takım olarak üzerimizde büyük baskı oluşmuştu ancak, bizlere sağladıkları maddi ve manevi destek sayesinde bu süreci çok hızlı bir şekilde problem yaşamadan çözmüş oldular. Bu tip yarışmalarda, zamanlama çok önemlidir, plan ve programın aksaması zincirleme olarak her şeyin aksamasına sebep olur ve bu da yapmış olduğunuz projeyi performanslı bir şekilde sunamamanız anlamına gelir. Bundan dolayı yönetimimiz ve okul aile birliğimize tekrardan teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Bu projeye ilk defa katılan Rookie bir takım olmamız dolayısıyla, elbette ki yazılımsal ve donanımsal sorunlarla karşılaşacağımızı biliyorduk. Ancak kick-off öncesinden beri takımca öyle yoğun araştırma ve çalışma içerisindeydik ki bu problemleri bir Rookie takıma göre çok hızlı bir şekilde halledip yarışma ile ilgili iddiamızı da ortaya koymuş olduk. 

24-26 mart tarihleri arasında Volkswagen Arena’da düzenlenen FRC yarışmasındaki çalışmalarından dolayı öğrencilerimizi kutluyoruz.