Seçmeli Ders- Alan Seçimi

Eğitsel Akademik Seçmeli Ders- Alan Seçimi

Alan seçimi, Öz disiplin ve Zaman Yönetimi, Üniversite Sınav Sistemi/ Sınav Kaygısı ve  Öneriler konularındaki seminerlerimiz öğrenci ve velilerimiz için gerçekleştirildi. 

Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge Alyu, üç ayrı konuyla öğrenci ve velilerimizle  buluştu; 

Online olarak yapılan seminerlerden ilki, ‘’ Seçmeli Ders- Alan Secimi’’ ile ilgiliydi. 

8 Aralık tarihinde gerçekleştirilen ; 10. sınıf öğrenci ve velilerin katıldığı seminerde; ders  seçiminin Üniversite Sınavı ile ilişkilendirilmesi yapılarak puan türleri, bölümler ve puan  türlerine göre meslekler hakkında bilgi verildi.  

Alan ve kariyer seçiminde yetkinliklerimiz, ilgi alanlarımız ve değerlerimizin önemli olduğu  vurgulandı . 

Seminerlerden ikincisi 10 Aralık tarihinde gerçekleştirildi: 

9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinin katıldığı seminerde , ‘’Öz Disiplin ve Zaman  Yönetimi’’ ile ilgili bilgiler paylaşıldı.  

Özge Alyu, Seminerde öz disiplin engellerini; Mükemmeliyetçilik, Korku, Ertelemek, Mazaret  bulmak olarak sıraladı ve öz disiplin kazanma teknikleri ile ilgili bilgi verdi, hedef belirlemenin  önemi üzerinde durdu. 

Konuşmacı; zamanı doğru yönetme tekniklerinden; Pomodoro, Kanban ve Eisenhower  tekniği ile ilgili bilgi verdi ve John Burroughs’un ‘’ En küçük eylem, en büyük niyetten daha  iyidir’’ sözüne dikkat çekti.  

14 Aralık tarihinde gerçekleşen seminerlerden üçüncüsü; ‘’Üniversite Sınav Sistemi, Sınav  Kaygısı ve Öneriler’’ ile ilgiliydi .  

  1. ve 12. sınıf öğrenci ve velilerin katıldığı seminerde; YKS ile ilgili bilgiler verildi, önemli  noktalar üzerinde duruldu. 

Ayrıca Sınav kaygısı; nedenleri, zihinsel, duygusal ve davranışsal, fiziksel belirtileri ve baş  etme yöntemleri paylaşıldı.  

Özge Alyu, ayrıca konuşmasında sınav taktikleri ile ilgili bilgi vererek soruları cevapladı.