Sınırı Aşan Nehirler Sergisi

Öğrencilerimiz, Fransız Fotoğraf muhabiri Franck Vogel’in Notre Dame De Sion Fransız lisesinde açtığı Sınırları Aşan Nehirler adlı sergisini gezdi.Sanatçı ile sergi hakkında sohbet etti.

Franck Vogel, toplumsal ve çevresel konularda uluslararası basın için fotoğraf muhabiri olarak çalışmaktadır. 2012’den beri, Sınır Aşan Nehirler ile suya erişim konusu ile ilgili olarak yapılan çalışmalara içinde yer almaktadır.

Franck Vogel bu sergi için altı simgesel nehir seçmiştir. Bu nehirler,Nil,Brahmaputra, Kolorado, Şeria, Mekong ve Ganj’dır. Fotoğraflar, bizlere bu nehirlerin, bulundukları coğrafyadaki sosyo-kültürel ve ekonomik yönden ne kadar önemli olduklarını vurgulamaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin, kurumuş olan bazı akarsuları yaşamı ne kadar olumsuz etkilediği ve nehirlerin insanlığın ortak malı olduğu üzerinde düşünmelerini sağlamıştır.

Öğrenciler, Franck Vogel’in konferansına da katılarak fotoğrafların çekim serüvenlerini, farklı ülkelerdeki insanların suyla olan ilişkilerini ve suyun her ülkedeki önemini dinleme fırsatı bulmuşlardır. Öğrenciler sanatçıya bir çok soru sorarak ,su kaynaklarının insanlar, doğanın işleyişi ve gelecekleri için olan önemini daha iyi anlamışlardır.